Career in Hitze
Search box

Cena od

Cena do

Nominal power (kW)
Heating load range (kW)
Thermal efficiency (%)
Maximum log lenght (mm)
Averge fuel consumption [kg/h]
External dimensions
Ostatni produkt
slim_12_white_12x60x40_LR_front.png
Kratka wentylacyjna
12x60x40 PRAWY
Losowy produkt
VAA_S_W_anim_0.png
Voga3/7,8 KW
Voga
Logo stopka

Hitze sp. z o. o
Adres: Gdyńska 32
26-600 Radom

tel. +48 48 380 18 98


dołącz do nas  
New products

Drewno kominkowe, czyli jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Porady - pellet

Drewno to jedno z najstarszych i najdłużej wykorzystywanych surowców opałowych, które do końca XIX wieku było jednym z najpopularniejszych naturalnych paliw odnawialnych. Właściwie odkąd tylko człowiek posiadł umiejętność posługiwania się ogniem i okiełznął ten żywioł, drewno stało się niezwykle ważnym surowcem. Wiedział już o tym nawet mityczny Prometeusz…

 

Dlaczego nie palimy świeżym drewnem?

 

W kominku można palić praktycznie każdym gatunkiem drewna, ale generalnie w celach grzewczych wykorzystuje się liściaste lub iglaste – z przewagą tego pierwszego.  Drewno powinno być suche, gdyż tylko takie gwarantuje największą efektywność cieplną i najlepsze spalanie.

W zależności od gatunku drzewa i pory roku, w trakcie której zostało ścięte, świeżo drewno zawiera od 50% do 70% wody. Takie drewno ma bardzo niską wartość opałową, a ponadto dymi, źle się pali i daje mało ciepła. Oprócz tego skroplona para wodna osadza się na przewodach i ścianach kominka, co może przyczynić się do skrócenia jego żywotności i dużych strat ciepła oraz zwiększenia wydatków.

 

Przygotowanie do sezonu grzewczego

 

Dlatego też drewno kominkowe musi być sezonowane i odpowiednio przygotowane. Warto je wcześniej pociąć na odpowiedniej wielkości polana, które szybciej schną i od razu są gotowe do użytku. Drewno powinno być przechowywane pod zadaszeniem najlepiej przez dwa lata, aż jego wilgotność spadnie do poziomu 20%. Zadbaj także, aby nie leżało bezpośrednio na ziemi, tylko było odpowiednio zabezpieczone. Nie przechowuj go w nieprzewiewnych pomieszczeniach, gdyż może chłonąć wilgoć z podłoża, a nawet zapleśnieć, stając się kompletnie niezdatne do użytku.

 

Jaki gatunek drewna wybrać?

 

Specjaliści odradzają drewno z drzew iglastych, które zawiera dużo żywicy. Podczas spalania wytwarza się sporo dymu i sadzy, która osadza się w przewodzie kominowym oraz w kominie. Nawet kilkumilimetrowa warstwa sadzy zmniejsza wydajności oraz efektywność kominka.

 

Zdecydowanie lepszy efekt grzewczy osiągniesz, wykorzystując drewno twarde, pochodzące z drzew liściastych, takich jak dąb lub buk. Dostarcza ono także więcej ciepła, niż drewno opałowe z tzw. miękkich gatunków drzew, takich jak topola czy lipa. Oprócz tego rzadziej będziesz musiał dokładać do kominka, co znacząco przyczyni się do zużycia mniejszej ilości drewna w trakcie ogrzewania Twojego domu.

 

Gdzie kupić odpowiednie drewno kominkowe?

 

W drewno kominkowe najlepiej zaopatrywać się w nadleśnictwach, tartakach lub też składach opałowych. Decydując się na drewno z nadleśnictwa, należy pamiętać, że wymaga ono jeszcze dodatkowego przygotowania – a więc musi zostać pocięte i składowane minimum przez rok. Z pewnością jest to rozwiązanie najtańsze, gdyż cena drewna w nadleśnictwie bywa często trzykrotnie niższa od drewna gotowego do użycia. Tartaki i składy opałowe natomiast oferują  drewno sezonowane - najczęściej przez 12 do 18 miesięcy, ale za to znacznie droższe.Kominki Hitze a drewno

Ze względu na konstrukcję wkładów kominkowych Hitze zalecamy stosowanie drewna drzew liściastych, takich jak: dąb, grab, jesion, buk czy też brzoza. Zdecydowanie odradzamy palenie drewnem drzew iglastych i prosimy, aby całkowicie wystrzegać się drewna drzew tropikalnych! Jeżeli chodzi o dokładanie polan do komory spalania, to zalecamy, aby układać je równolegle do płaszczyzny drzwi.
 

Mamy nadzieję, ze ten krótki poradnik pozwolił Ci dowiedzieć się w jaki sposób należy się przygotować do sezonu grzewczego i jakie drewno wybrać, aby spełniało ono Twoje potrzeby. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy z pewnością odpowiedzą na nie i rozwieją wszelkie niejasności.

  • Add link to:
  • facebook.com
odsłon:1075
Publication date:
Write a comment
Write a comment
Comment
en

OUR DISTRIBUTORS

ALBANIA
BELARUS
BELGIUM
BULGARIA
CROATIA
CZECH REPUBLIC
ESTONIA
FINLAND
FRANCE
GERMANY
GREECE
HUNGARY
IRELAND
ITALY
JORDAN
LATVIA
LEBANON
LITHUANIA
NETHERLANDS
POLAND
ROMANIA
RUSSIA
SLOVAKIA
SLOVENIA
SPAIN
TURKEY
UKRAINE
Logo stopka

Hitze sp. z o. o
Adres: Gdyńska 32
26-600 Radom

tel. +48 48 380 18 98


dołącz do nas  
Facebook