Heizen mit einem Kamin - eine Möglichkeit, hohe Heizkosten zu senken

Nowoczesne kominki (m.in. modele z płaszczem wodnym), w przeciwieństwie do klasycznych konstrukcji, pełnią zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Pozwalają na efektywne i co najważniejsze ekonomiczne ogrzewanie nawet dużych domów. Jak to możliwe?

Klasyczne kominki ogrzewają wyłącznie pomieszczenie, w którym są zamontowane. Ciepło wraz ze spalinami trafia bezpośrednio do komina i jest odprowadzane na zewnątrz (czyli marynowane). Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym działa zupełnie inaczej. Spaliny stopniowo ogrzewają czynnik grzewczy (czyli wodę) znajdują się w specjalnej rurze lub zbiorniku. Kominek jest połączony z systemem centralnego ogrzewania, dzięki czemu gorąca woda trafia do kaloryferów i w ten sposób ogrzewa inne pomieszczenie. Jednak czy ogrzewanie podłogowe z kominka jest możliwe? Jak najbardziej tak. Funkcjonuje na podobnej zasadzie jak w przypadku ogrzewania centralnego.

W jaki sposób działa kominek z płaszczem wodnym? Wyjaśnienie krok po kroku

Najważniejszą zaletą nowoczesnych kominków (m.in. wyposażonych w płaszcz wodny) jest możliwość podłączenia do systemu centralnego ogrzewania lub ogrzewania podłogowego, czyli popularnej podłogówki. Jednak w jaki sposób działają kominki z płaszczem wodnym?

Wbudowany płaszcz wodny sprawia, że kominki wyróżniają się bardzo wysoką sprawnością przekraczającą 80%. Jednak czym tak naprawdę jest płaszcz wodny i jakie spełnia funkcje? Mianem płaszcza wodnego w kominkach określa się zbiornik lub rurę wypełnioną czynnikiem grzewczym (wodą). Konstrukcja płaszcza wodnego jest zaprojektowana w taki sposób, aby odbierać maksymalną ilość ciepła z paleniska. Z tego powodu płaszcz wodny jest również nazywany wymiennikiem ciepła.

Działanie kominka z płaszczem wodnym – ciąg dalszy

W zależności od konkretnego modelu kominka, płaszcz wodny wyróżnia się pojemnością 45 dm³ lub 65 dm³ (na rynku można znaleźć również modele charakteryzujące się inną pojemnością płaszcza). Woda w zbiorniku lub rurze jest szybko podgrzewana i dystrybuowana do podłączonego systemu. Takie rozwiązanie wyróżnia się elastycznością, ponieważ w trakcie montażu kominka użytkownicy mogą wybrać, które pomieszczenia będą ogrzewane (jedno, kilka lub wszystkie).

Kominek ogrzewający cały dom przede wszystkim musi wyróżniać się odpowiednio wysoką mocą nominalną i tak zwanym zakresem obciążenia grzewczego. Najwydajniejsze kominki umożliwiają efektywne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne ogrzewanie domów o powierzchni do 250 m². W praktyce oznacza to uniwersalne zastosowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć o sposobie działania kominka?

Czy ogrzewanie kominkiem całego domu jest bezpieczne? Czy woda w płaszczu wodnym może się zagotować i uszkodzić instalację centralnego ogrzewania lub system ogrzewania podłogowego? Te i wiele innych podobnych pytań zadają osoby, które planują inwestycję związaną z zakupem kominka. Odpowiedź na wszystkie powyższe pytania jest prosta. Ogrzewanie domu kominkiem jest w pełni bezpieczne. Ryzyko związane z nadmiernym podgrzaniem wody (zagotowaniem) nie występuje.

Kominki wyposażone w płaszcz wodny (bez względu na jego pojemność) mają wbudowane skuteczne i niezawodne zabezpieczenia. Jednym z nich jest czujnik temperatury, który nieustannie monitoruje temperaturę wody. Kluczowym elementem tego systemu zabezpieczającego jest tak zwana wężownica schładzająca, która nie dopuszcza do zagotowania się wody (czyli osiągnięcia 100℃) W momencie, gdy czynnik grzewczy osiągnie określoną wartość np. 95℃, zawór automatycznie się otwiera i natychmiast obniża temperaturę wody. Cały ten proces dzieje się automatycznie bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Oznacza to, że nawet w przypadku długiego palenia dużą ilością drewna eksploatacja kominka jest w pełni bezpieczna.

Ogrzewanie podłogowe z kominka – jakie paliwo (drewno) jest najlepsze?

Wydajne, a co za tym idzie ekonomiczne ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym, jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj i jakość paliwa (drewna). Najlepszym opałem jest drewno sezonowane wybranych gatunków drzew liściastych. Doskonale spala się nie tylko buk, ale również brzoza, a także grab. Zalecana wilgotność drewna zawiera się w przedziale od 12% do 20%. Stosując się do tych porad, użytkownicy mogą liczyć nie tylko na maksymalne wykorzystanie energii cieplnej (a co za tym idzie wydajne i ekonomiczne ogrzewanie), ale również niezwykle niską emisję pyłków i CO. W codziennym użytkowaniu oznacza to niższe koszty i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ogrzewanie podłogowe z kominka wyposażonego w płaszcz wodny jest równie efektywne, jak w przypadku centralnego ogrzewania z systemem kaloryferów. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest brak kaloryferów, które zajmują przestrzeń w pomieszczeniach i niejednokrotnie nie pasują do wystroju wnętrz.

Kominek ogrzewający cały dom – na jakie oszczędności można liczyć?

Kominek z płaszczem wodnym to skuteczny sposób na obniżenie wysokich kosztów ogrzewania domu. Wielkość oszczędności jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość domu, kolejny to sposób ocieplenia (lub jego brak), następny to rodzaj okien (jednoszybowe, dwuszybowe lub trzyszybowe). Nie bez znaczenia jest również typ kominka, a dokładniej jego moc i jakość spalanego paliwa (drewna). Podsumowując wszystkie składowe, ogrzewanie domu kominkiem pozwala na obniżenie wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W niektórych przypadkach redukcja wydatków ukształtowała się na poziomie 30%, a nawet 40%.

Zatem czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym wyróżniający się wysoką sprawnością, niezawodnością i estetycznym wyglądem? Zdecydowanie tak. Prawidłowe użytkowanie (zgodne z zaleceniami producenta) sprawi, że oszczędności zaczną pojawiać się już w pierwszym sezonie grzewczym.

Ogrzewanie kominkiem z nadmuchem – najważniejsze informacje

Nowoczesne kominki z nadmuchem, podobnie jak modele wyposażone w płaszcz wodny, umożliwiają efektywne i praktycznie bezstratne rozprowadzanie ciepła po całym domu. Wydajny system dystrybucji powietrza sprawia, że kominki z nadmuchem pełnią zarówno funkcje estetyczne, jak i użyteczne. Solidny i ciężki wkład kominkowy charakteryzujący się dużą pojemnością umożliwia nie tylko duży załadunek, ale również akumulację dużej ilości energii cieplnej.

W momencie, gdy wkład kominkowy jest nagrzany, wymiennik ciepła efektywnie podgrzewa powietrze. Następnie gorące powietrze jest rozprowadzane kanałami po pomieszczeniach. Wybrane modele kominków z nadmuchem są wyposażone w efektywnie działającą technologię dopalania spalin. Dzięki niej temperatura w komorze spalania jest jeszcze wyższa, bez konieczności dokładania (czyli zużywania) paliwa. Nowoczesne kominki z nadmuchem gorącego powietrza są przystosowane do systemów rekuperacji.

Ogrzewanie domu kominkiem – montaż i eksploatacja

Prawidłowy montaż i eksploatacja kominka to dwie najważniejsze czynności gwarantujące bezproblemowe działanie. Cały proces montażu i podłączenia do systemu centralnego ogrzewania, rekuperacji lub ogrzewania podłogowego musi być przeprowadzony przez firmę specjalizującą się w usługach tego typu.

Samodzielny montaż jest nie tylko niebezpieczny, ale również może być przyczyną licznych uszkodzeń, których nie obejmuje gwarancja. Z tego powodu jedynym słusznym wyborem jest skorzystanie z usług ekspertów.

Kominek ogrzewający cały dom, a dokładnie czynności konserwacyjne związane z eksploatacją są ograniczone do niezbędnego minimum. Jak to możliwe? Przede wszystkim ze względu na innowacyjne rozwiązanie takie jak system czystej szyby. W codziennym użytkowaniu pozwala to nie tylko na niezwykle zjawiskową obserwację wizji ognia, ale również ograniczenie czynności związanych z czyszczeniem.

Dodatkowo niektóre kominki są wyposażone w masywny, żeliwny ruszt charakteryzujący się uchylną konstrukcją. Takie rozwiązanie sprawia, że czyszczenie paleniska (dokładne usuwanie popiołu) jest wygodne i przede wszystkim szybkie. Eksploatacja nowoczesnych kominków (z nadmuchem lub płaszczem wodnym) jest zdecydowanie bardziej komfortowa, prostsza i szybsza niż tradycyjnych kominków. Takie połączenie sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się z posiadania kominka, którego obsługa jest w minimalnym stopniu absorbująca.

Kominek ogrzewający cały dom – czym powinien się wyróżniać? Kilka zdań o aspektach technicznych

Aby ogrzewanie domu kominkiem było efektywne i oszczędne, musi zostać spełnionych kilka warunków. Pierwszy z nich dotyczy obciążenia grzewczego. W przypadku dużych domów ten parametr powinien zawierać się w zakresie od 10,5 kW do 27 kW. Z kolei moc nominalna powinna kształtować się w okolicach 21 kW.

Kominki montowane w mniejszych domach nie muszą wyróżniać się aż tak dużą mocą. Dobrze ocieplone budynki z powierzchnią mieszkalną poniżej 150 m² mogą być wydajnie, ekologicznie i oszczędnie ogrzewane kominkami, których moc nominalna wynosi 16 kW lub 19 kW. Z kolei wystarczający zakres obciążenia grzewczego to od około 8 kW do około 24 kW. Wszystkie podane powyżej wartości należy traktować jako przybliżone.

Pozostałe parametry techniczne kominków

Nie bez znaczenia jest również temperatura spalin, a także pole czynne kratek wlotowych i wylotowych. W trakcie wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany.

Najtrwalsze kominki produkuje się ze specjalnej stali kotłowej gatunku P265GH. Wzrost cen ogrzewania sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe źródło ciepła. Kominki z płaszczem wodnym lub z systemem nadmuchu gorącego powietrza, ze względu na wysoką sprawność, niezawodność i łatwą obsługę są coraz częściej spotykane nie tylko w nowych, ale również kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięcioletnich domach.

kominek dający ciepło

auch prüfen

Jak działają biokominki?

Wie funktionieren Biokamine? Braucht man einen Schornstein für einen Biokamin? Alles, was Sie über Biokamine wissen müssen - von ihrem Funktionsprinzip über ihre Vorteile bis hin zu Ratschlägen für die Wahl eines Biokamins. Ideal für alle, die über umweltfreundliche und moderne Heizlösungen nachdenken.

Czy biokominki grzeją?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy biokominki są tylko stylowym dodatkiem do wnętrza, czy mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia? W naszym najnowszym wpisie na blogu rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące biokominków. Dowiedz się, jak biokominki przekształcają biopaliwo w ciepło, jakie są ich mocne strony w kontekście ogrzewania, a także jakie mają ograniczenia. Czy biokominki mogą być głównym źródłem ciepła w Twoim domu, czy raczej pełnią funkcję dekoracyjną? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać wszystkie odpowiedzi na te palące pytania!

kominek na gaz calma

Dlaczego warto wybrać kominek gazowy?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego kominki gazowe stają się coraz popularniejsze w nowoczesnych domach? W naszym najnowszym wpisie na blogu odkrywamy, jak te innowacyjne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania. Dowiedz się, jak kominek gazowy łączy w sobie czystość, bezpieczeństwo, oszczędność miejsca i troskę o środowisko, oferując przy tym wyjątkowy komfort i elegancję. Przeczytaj nasz artykuł, aby zrozumieć, dlaczego kominek gazowy to doskonały wybór dla Twojego domu.

Nowoczesne kominki gazowe

Czy marzysz o kominku, który łączy tradycyjne ciepło ognia z nowoczesną technologią? Nasz najnowszy wpis na blogu poświęcony jest nowoczesnym kominkom gazowym, które stają się sercem nowoczesnych domów. Dowiedz się, jak te eleganckie i wygodne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania, oferując czystość, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo. Poznaj różnorodność designów i funkcji, które sprawiają, że kominki gazowe są idealnym wyborem dla każdego wnętrza.

ogień w kominku

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Wie funktioniert ein Kaminkamin? Ein Kaminkamin ist eine effiziente und energiesparende Wärmequelle. Er ergänzt die Hauptheizung. Die Möglichkeit, einen phänomenalen Blick auf das Feuer zu werfen, macht den Kamin zu einem harmonischen...

Kamin mit Wasserjacke

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Kann ein Kaminofen Ihr Haus heizen? Der größte Vorteil eines Kaminofen ist, dass er an eine Zentralheizung oder eine Fußbodenheizung angeschlossen werden kann. Im Gegensatz zu Standardkaminen (klassischen Kaminen) wird die Wärme von...

So pflegen Sie einen Kamin nach der Heizsaison

Ein Kamin ist in der Regel ein untrennbarer Bestandteil eines jeden, nicht nur modernen, Zuhauses. Es ist ein wichtiger Punkt für Haushaltsmitglieder, es schafft eine einzigartige und gemütliche Atmosphäre. Soll es jedoch viele Jahre dienen und nach der Heizperiode keine Gefahr darstellen, sollten Sie ...

O co zapytać instalatora kominka

Was ist der Installateur des Kamineinsatzes zu fragen?

War es schon immer Ihr Traum, einen Kamin zu haben? Sie planen eine Renovierung und möchten sich für diese Art der Raumheizung entscheiden? Oder vielleicht ist es an der Zeit, den Kamineinsatz auszutauschen und Sie wissen nicht, welches Modell Sie wählen sollen? Erfahren Sie, wie Sie sich richtig vorbereiten...

Kominek w domu z rekupracją

Kamin und Erholung?

Nach den neuen Technischen Bedingungen (WT2021) wird ab dem 1. Januar 2021 ein System zur Regulierung der Luftzirkulation im Gebäude durch mechanische Lüftung oder Rekuperation obligatorischer Bestandteil von Neubauten. Das liegt an der energiesparenden und ökologischen ...

Hotline
+48 800 880 030

Firmenangaben:
Stalko spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa

Ust-ID: 9482603545
REGON: 361379132
Nummer im Nationalen Gerichtsregister KRS: 0000836475

Kontakt:
Allgemeine Hotline:
+48 800 880 030

Allgemeine Fragen:
k.styczen@stalko.com

Adresse:
HAUPTSITZ
Solec Straße 24/253
00-403 Warschau

BÜRO:
Gdyńska Straße 32,
26-600
Radom

LAGER:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

de_DEDeutsch