--> --> -->
Wyszukiwarka

Cena od

Cena do

Moc nominalna (kW)
Zakres obciążenia grzewczego (kW)
Sprawność cieplna (%)
Maksymalna długość polan (mm)
Ostatni produkt
Hitze_ALAQS_91x41.RG_(1).png
ALBERO AQUASYSTEM21 kW
90x41.RG DECOR
Losowy produkt
alaqs90x41R_ecodesign_hitze.png
ALBERO AQUASYSTEM21 kW
90x41.R
Logo stopka

STALKO Sp. z o.o. sp. k. 
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)  
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska

BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska


TEL: +48 48 380 18 98

dołącz do nas  
Nowości

Kominek ekologiczny. Co to znaczy i jak go znaleźć?

Poradnik

Kominki starszego typu to jedno z głównym źródeł emisji szkodliwych związków. W trosce o czyste powietrze nie musimy jednak rezygnować z marzeń o własnym palenisku. Wystarczy, że wybierzemy model zgodny z dyrektywą Ecodesign.

Romantyczny nastrój i dodatkowe źródło ciepła to najważniejsze argumenty przemawiające za montażem kominka. By jednak nie przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza – jak właściciele starych pieców na koks i węgiel – warto zwrócić uwagę na to, czy dany model jest zgodny z unijną dyrektywą Ecodesign. Ma to naprawdę duże znaczenie, bo parametry powietrza, którym oddychamy zimą kształtują się na tragicznym poziomie. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się tym bardziej, że już niedługo będzie to konieczne. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o nowych przepisach.

 

Dyrektywa Ecodesign. Na czym polega?

Dyrektywa została uchwalona w odpowiedzi na stale pogarszającą się jakość powietrza w europejskich miastach. Po jej wejściu w życie (co nastąpi w 2022), wszystkie dopuszczone do użytku na terenie Unii urządzenia (kotły, kominki, piece czy kuchenki) będą musiały spełnić szereg wymagań. Te dotyczą takich parametrów jak sezonowa efektywność energetyczna, emisja cząstek stałych (PM), emisja organicznych związków gazowych (OGC), emisja tlenku węgla (CO) oraz emisja tlenków azotu (NOX).

 

W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, do których zalicza się również kominki, dyrektywa Ecodesign ustala następujące normy (podane kolejno dla urządzeń z zamkniętą komorą spalania na pelet, z zamkniętą komorą na paliwo inne niż pelet oraz z otwartą komorą):

 

 • sezonowa efektywność energetyczna: 65procent;
 • emisja cząstek stałych (PM): 40 mg/m³;
 • emisja organicznych związków gazowych (OGC): 120 mgC/m³;
 • emisja tlenku węgla (CO): 1500 mg/m³;
 • emisja tlenków azotu (NOX): 300 mg/m³.

 

Ekologiczny kominek. Jak go znaleźć?

Choć takie ryzyko nie jest duże, nie można wykluczyć, że parametry kominka deklarowane przez sprzedawcę wcale znajdą potwierdzenia w stanie faktycznym. By mieć pewność, że po wejściu w życie nowych przepisów urządzenie zostanie dopuszczone do użytku, warto sprawdzić, czy posiada ono deklarację Ecodesign. Jeśli tak jest, dystrybutor na pewno udostępni potwierdzający to dokument. Deklaracje w formacie PDF można też znaleźć na stronie producenta lub sklepu. Z przykładem takiego pliku zapoznamy się na https://hitze.pl/files/ecodesign_en-pl_AL9LGH.pdf.

 

Gdzie trzeba wymienić kominek szybciej?

Jak już wspomnieliśmy, przepisy dyrektywy zaczną obowiązywać w 2022. W niektórych regionach wymiana kominka na ten spełniający ustalone w niej normy może okazać się konieczna dużo szybciej. Lokalne uchwały antysmogowe (regulujące jakie piece i kominki mogą być legalnie instalowane) weszły w życie już w 9 województwach:

 

 • dolnośląskim;
 • kujawsko-pomorskim;
 • lubuskim;
 • łódzkim;
 • mazowieckim;
 • opolskim;
 • podkarpackim;
 • śląskim;
 • wielkopolskim.

Kontrowersje wielu obywateli oraz przedstawicieli branży kominkowej budzi fakt, że od 1 września 2019 roku na obszarze Krakowa w instalacjach spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego. Oznacza to de facto całkowity zakaz palenia drewnem, w tym także kominkach i piecach. Niekorzystna geolokalizacja w niecce, duża liczba zmotoryzowanej ludności oraz bliskość aglomeracji przemysłowych to część problemów z jakimi mierzą się włodarze miasta chcąc podnieść jakość powietrza. Jest to zrozumiałe i w pełni popieramy takie inicjatywy, jednak spalanie dobrej jakości drewna w certyfikowanych urządzeniach nie może być uznawane za jedyną przyczynę złej sytuacji w okresie zimowym. Odczyty smogu na terenie miasta Kraków w okresie wakacyjnym potwierdzają ten fakt.

A patrząc na temat ogrzewania długoterminowo należy brać po uwagę także aspekty bezpieczeństwa energetycznego dużych grup społecznych. I, chociaż awaryjnej, niezależności gospodarstw domowych do samodzielnego zadbania o ciepło w sytuacjach wyjątkowych.

Jeżeli uważasz, że zakaz palenia drewnem to błąd,

możesz mieć wpływ na dalszy proces lokalnych legislacji.

Podpisz i udostępnij tę petycję.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
odsłon:496
Data publikacji:
pl

SIEĆ DYSTRYBUCJI - POLSKA

Dolnośląskie
Kujawsko-pomorskie
Lubelskie
Lubuskie
Łódzkie
Małopolskie
Mazowieckie
Opolskie
Podkarpackie
Podlaskie
Pomorskie
Śląskie
Świętokrzyskie
Warmińsko-mazurskie
Wielkopolskie
Zachodniopomorskie

SIEĆ DYSTRYBUCJI - ŚWIAT

ALBANIA
BELGIA
BIAŁORUŚ
BUŁGARIA
CHORWACJA
CZECHY
ESTONIA
FINLANDIA
FRANCJA
GRECJA
HISZPANIA
HOLANDIA
IRLANDIA
IZRAEL
JORDANIA
LIBAN
LITWA
ŁOTWA
MACEDONIA
MOŁDAWIA
NIEMCY
NORWEGIA
POLSKA
PORTUGALIA
ROSJA
RUMUNIA
SŁOWACJA
SŁOWENIA
TURCJA
UKRAINA
WĘGRY
WŁOCHY
Logo stopka

STALKO Sp. z o.o. sp. k. 
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)  
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska

BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska


TEL: +48 48 380 18 98

dołącz do nas  
Facebook