--> --> -->
STALKO Sp. z o.o. sp. k.
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska
BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska
MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska
TEL: +48 48 380 18 98
Romantyczny nastrój i dodatkowe źródło ciepła to najważniejsze argumenty przemawiające za montażem kominka. By jednak nie przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza – jak właściciele starych pieców na koks i węgiel – warto zwrócić uwagę na to, czy dany model jest zgodny z unijną dyrektywą Ecodesign. Ma to naprawdę duże znaczenie, bo parametry powietrza, którym oddychamy zimą kształtują się na tragicznym poziomie. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się tym bardziej, że już niedługo będzie to konieczne. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o nowych przepisach.
Dyrektywa została uchwalona w odpowiedzi na stale pogarszającą się jakość powietrza w europejskich miastach. Po jej wejściu w życie (co nastąpi w 2022), wszystkie dopuszczone do użytku na terenie Unii urządzenia (kotły, kominki, piece czy kuchenki) będą musiały spełnić szereg wymagań. Te dotyczą takich parametrów jak sezonowa efektywność energetyczna, emisja cząstek stałych (PM), emisja organicznych związków gazowych (OGC), emisja tlenku węgla (CO) oraz emisja tlenków azotu (NOX).
W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, do których zalicza się również kominki, dyrektywa Ecodesign ustala następujące normy (podane kolejno dla urządzeń z zamkniętą komorą spalania na pelet, z zamkniętą komorą na paliwo inne niż pelet oraz z otwartą komorą):
Choć takie ryzyko nie jest duże, nie można wykluczyć, że parametry kominka deklarowane przez sprzedawcę wcale znajdą potwierdzenia w stanie faktycznym. By mieć pewność, że po wejściu w życie nowych przepisów urządzenie zostanie dopuszczone do użytku, warto sprawdzić, czy posiada ono deklarację Ecodesign. Jeśli tak jest, dystrybutor na pewno udostępni potwierdzający to dokument. Deklaracje w formacie PDF można też znaleźć na stronie producenta lub sklepu. Z przykładem takiego pliku zapoznamy się na https://hitze.pl/files/ecodesign_en-pl_AL9LGH.pdf.
Jak już wspomnieliśmy, przepisy dyrektywy zaczną obowiązywać w 2022. W niektórych regionach wymiana kominka na ten spełniający ustalone w niej normy może okazać się konieczna dużo szybciej. Lokalne uchwały antysmogowe (regulujące jakie piece i kominki mogą być legalnie instalowane) weszły w życie już w 9 województwach:
Kontrowersje wielu obywateli oraz przedstawicieli branży kominkowej budzi fakt, że od 1 września 2019 roku na obszarze Krakowa w instalacjach spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego. Oznacza to de facto całkowity zakaz palenia drewnem, w tym także kominkach i piecach. Niekorzystna geolokalizacja w niecce, duża liczba zmotoryzowanej ludności oraz bliskość aglomeracji przemysłowych to część problemów z jakimi mierzą się włodarze miasta chcąc podnieść jakość powietrza. Jest to zrozumiałe i w pełni popieramy takie inicjatywy, jednak spalanie dobrej jakości drewna w certyfikowanych urządzeniach nie może być uznawane za jedyną przyczynę złej sytuacji w okresie zimowym. Odczyty smogu na terenie miasta Kraków w okresie wakacyjnym potwierdzają ten fakt.
A patrząc na temat ogrzewania długoterminowo należy brać po uwagę także aspekty bezpieczeństwa energetycznego dużych grup społecznych. I, chociaż awaryjnej, niezależności gospodarstw domowych do samodzielnego zadbania o ciepło w sytuacjach wyjątkowych.
STALKO Sp. z o.o. sp. k.
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska
BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska
MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska
TEL: +48 48 380 18 98