--> --> -->
Wyszukiwarka

Cena od

Cena do

Moc nominalna (kW)
Zakres obciążenia grzewczego (kW)
Sprawność cieplna (%)
Maksymalna długość polan (mm)
Ostatni produkt
Hitze_ALAQS_91x41.RG_(1).png
ALBERO AQUASYSTEM21 kW
90x41.RG DECOR
Losowy produkt
HST68x43.G_medal_hitze.png
HST13,2 kW
HST68x43.G
Logo stopka

STALKO Sp. z o.o. sp. k. 
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)  
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska

BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska


TEL: +48 48 380 18 98

dołącz do nas  
Nowości

Kominek tylko w salonie? Jak znaleźć idealne miejsce dla kominka?

Poradnik

Dodatkowe źródło ciepła i pełna przytulności atmosfera. To najważniejsze powody, dla których decydujemy się na montaż kominka. Obie funkcje są jednak bezpośrednio związane z tym, w którym miejscu domu się on znajdzie. Źle dobrana lokalizacja może nie tylko uniemożliwić wykorzystanie jego dekoracyjnego potencjału, ale też utrudni dystrybucję ciepła. W skrajnych przypadkach może nawet zagrażać bezpieczeństwu domowników. By pomóc w uniknięciu podobnych problemów, stworzyliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na kominek.

Lokalizacja kominka a wytrzymałość stropu

Zacznijmy od rzeczy absolutnie podstawowej – wytrzymałości stropu. Kominek waży co najmniej 100, choć zwykle jego masa wynosi kilkaset kilogramów. W przypadku najcięższych modeli ta wartość może wynieść nawet jedną lub dwie tony. To ogromne obciążenie dla stropu lub podłogi w gruncie. Przed decyzją o montażu paleniska koniecznie powinniśmy upewnić się, że te elementy mają wystarczającą nośność.

Co jednak w sytuacji, kiedy wiemy, że strop nie wytrzyma obciążenia, a mimo wszystko chcielibyśmy cieszyć się widokiem płomieni w długie, jesienne wieczory? W takich sytuacjach do wyboru mamy dwa rozwiązania. Jeśli to możliwe – można dozbroić strop. W przypadku już istniejących – zwłaszcza wielorodzinnych – budynków, najlepszym wyjściem będzie jednak kupno biokominka. Tego typu urządzenia ważą około 30 kilogramów. Dzięki temu, że są zasilane paliwem na bazie etanolu, nie wymagają komina, a podczas spalania nie generują sadzy i dymu.

Miejsca na kominek kwestie techniczne

Wybór miejsca na kominek szczególnie trudny będzie w budynkach, w których na etapie projektowania nie uwzględniono jego montażu. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • odległość od przewodu kominowego – powinna być jak najmniejsza. Znaczenie ma też liczba liczba zagięć rury dymowej;

  • możliwość doprowadzenia świeżego powietrza - tak zwany dolot powietrza z zewnątrz;

  • rozkład instalacji grzewczej i elektrycznej – rury lub kable nie powinny przebiegać nad kominkiem;

  • charakter pomieszczenia – palenisko nie może zaburzać jego funkcji ani utrudniać domownikom poruszania.

W którym pomieszczeniu? Salon czy jadalnia?

Najpopularniejszym miejscem na kominek jest na pewno salon lub jadalnia. W wielu aranżacjach są one wydzielone, a jeśli nawet znajdują się w tym samym pomieszczeniu, architekci decydują się na ustalenie umownej granicy. Tę funkcję może pełnić kominek. Szczególnie dobrze w takiej roli sprawdzą się modele dające trójstronną wizję ognia. Pozwalają w efektowny sposób wytyczyć przestrzeń do odpoczynku i jedzenia, sprawiając, że płomienie widoczne są z każdego miejsca w pomieszczeniu. Trójstronne modele znajdziemy w linii Hitze TRINITY.

Co jednak, jeśli jadalnia i salon zlokalizowane są w dwóch różnych pomieszczeniach, a chcielibyśmy, żeby kominek był widoczny w obu? Tu pomocny będzie kominek z dwustronną, tunelową wizją ognia. Modele z linii ARDENTE można montować w ścianach, przegrodach lub kolumnach, co daje architektom spore możliwości aranżowania przestrzeni.

W centrum pomieszczenia czy na ścianie?

Kolejny dylemat może wiązać się z wyborem konkretnego miejsca w pomieszczeniu. To o tyle ważne, że kominek na pewno będzie w nim kluczowym elementem, a o uwagę domowników może konkurować z nim jedynie telewizor. Dlatego często decydujemy się na umieszczenie obu sprzętów obok siebie. Nie jest to jednak dobry pomysł. Przytulną, domową atmosferę dużo lepiej podkreśli sam kominek.

Opcji jego lokalizacji jest naprawdę sporo. Standardowo montowany jest na którejś ze ścian lub wewnątrz niej. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zaplanować przestrzeń w ten sposób, by telewizor był zawieszony na ścianie prostopadłej do tej, na której znajdzie się kominek. Dzięki temu wydzielimy strefy do rozrywki przed ekranem i wypoczynku „w wersji unplugged”, a sprzęt elektroniczny nie zdominuje charakteru pomieszczenia.

Inne wyjście to montaż kominka narożnego. W ten sposób łatwo wygospodarujemy miejsce do relaksu, a sam kominek będzie najwyraźniejszym akcentem w pomieszczeniu. By zrealizować taki plan, możemy wybrać zwykły wkład i zamontować go pod kątem 45 stopni lub postawić na bardziej efektowny model z dwustronną, narożną wizją ognia. Te dostępne są w linii Hitze ALBERO.

Duże możliwości dają też wkłady z „przelotową” wizją z linii ARDENTE. Dzięki nim można stworzyć miejsce do wspólnego wypoczynku na środku salonu, a kominek będzie jego centralnym elementem – wystarczy zamontować go wewnątrz filaru.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
odsłon:318
Data publikacji:
pl

SIEĆ DYSTRYBUCJI - POLSKA

Dolnośląskie
Kujawsko-pomorskie
Lubelskie
Lubuskie
Łódzkie
Małopolskie
Mazowieckie
Opolskie
Podkarpackie
Podlaskie
Pomorskie
Śląskie
Świętokrzyskie
Warmińsko-mazurskie
Wielkopolskie
Zachodniopomorskie

SIEĆ DYSTRYBUCJI - ŚWIAT

ALBANIA
BELGIA
BIAŁORUŚ
BUŁGARIA
CHORWACJA
CZECHY
ESTONIA
FINLANDIA
FRANCJA
GRECJA
HISZPANIA
HOLANDIA
IRLANDIA
IZRAEL
JORDANIA
LIBAN
LITWA
ŁOTWA
MACEDONIA
MOŁDAWIA
NIEMCY
NORWEGIA
POLSKA
PORTUGALIA
ROSJA
RUMUNIA
SŁOWACJA
SŁOWENIA
TURCJA
UKRAINA
WĘGRY
WŁOCHY
Logo stopka

STALKO Sp. z o.o. sp. k. 
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)  
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska

BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska


TEL: +48 48 380 18 98

dołącz do nas  
Facebook