--> --> -->
Wyszukiwarka

Cena od

Cena do

Moc nominalna (kW)
Zakres obciążenia grzewczego (kW)
Sprawność cieplna (%)
Maksymalna długość polan (mm)
Ostatni produkt
Hitze_ALAQS_91x41.RG_(1).png
ALBERO AQUASYSTEM21 kW
90x41.RG (test)
Losowy produkt
SL_9x80_B_SI_perspective.png
Kratka wentylacyjna
INOX 9x80
Logo stopka

STALKO Sp. z o.o. sp. k. 
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)  
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska

BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska


TEL: +48 48 380 18 98

dołącz do nas  
Nowości

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Systemie Dystrybucji Gorącego Powietrza

Powrót do
listy porad.

Kominek to bardzo wydajne i ekonomiczne źródło ciepła w budynku. Budowa odpowiedniego rozprowadzenia pozwala na stworzenie skutecznego i taniego systemu grzewczego, które będzie w stanie skutecznie ogrzać cały Państwa dom.

 

Wysoka wydajność przy niewielkich nakładach finansowych

 

Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne finansowo, gdyż w przypadku większości instalacji koszt poszczególnych elementów i montażu systemu DGP stanowi nie więcej niż 20% kosztu budowy kominka z zamkniętą komorą spalania, czyli z wkładem kominkowym. Warto wyjaśnić, że jedynie kominki posiadające wkład kominkowy umożliwiają budowę systemu DGP.  Kominki z zamkniętą komorą spalania posiadają daleko większą sprawność grzewczą - przeciętnie około 70%, a w przypadku kominków z otwartym paleniskiem nie przekracza 20%.

 

Wkłady kominkowe do stałego palenia

 

Jeśli decydujemy się na zakup wkładu kominkowego, którego zadaniem będzie wydajne ogrzewanie mieszkania lub też domu i nie będziemy korzystać z niego jedynie okazjonalnie, to powinniśmy się zastanowić nad zakupem wkładu przeznaczonego do ciągłego palenia. Wszystkie wkłady kominkowe posiadają specjalne ożebrowanie, które działa jak radiator – dzięki dużej powierzchni, bardziej efektywnie oddaje ciepło do otoczenia, tym samym skutecznie ogrzewając nasz dom. Wkłady tego typu są tak skonstruowane w specjalny sposób, aby zapewnić im wysokiej klasy trwałość i odporność długotrwale utrzymującą się wysoką temperaturę.

 

Kto pyta, nie błądzi – poradź się eksperta!

 

Przed ostateczną decyzją zakupu koniecznie należy poradzić się wyspecjalizowanego eksperta, który doradzi nam, jaki wkład będzie najbardziej odpowiedni dla naszej instalacji, zarówno pod względem jego mocy nominalnej, przeznaczenia (czy do permanentnego palenia, czy nie), funkcjonalności, jak i estetyki. Warto także pamiętać, że w myśl obowiązującego prawa, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła – może jedynie służyć, jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej. Powodem tego typu regulacji jest potrzeba zapewnienia stałego ogrzewania budynku także w przypadku długotrwałej nieobecności jego mieszkańców. Dlatego też instalacja kominka nie zwalnia nas od konieczności posiadania w domu czy mieszkaniu niezależnej instalacji grzewczej.

 

Jak dobrać odpowiednią moc grzewczą?

 

Moc kominka dobieramy w zależności od izolacji budynku i powierzchni ogrzewanej, wyliczając ją z bilansu cieplnego budynku. System dystrybucji gorącego powietrza powinien być starannie zaprojektowany i dostosowany do potrzeb konkretnego domu.  Powinniśmy o nim pomyśleć już w trakcie projektowania budynku. Aby właściwie dobrać odpowiedni rodzaj systemu - grawitacyjny, czy wymuszony - oraz poprawnie skomponować poszczególne jego elementy trzeba wcześniej wykonać parę obliczeń.

Wyliczenia te mają na celu zapewnienie wysokiej wydajności działania instalacji, czyli sprawić, by powietrze ogrzewane przez kominek dotarło do wszystkich objętych planem pomieszczeń oraz zagwarantować odpowiednią temperaturę, wystarczającą do ich ogrzania.

 

System grawitacyjny – wady i zalety

 

Jeśli powierzchnia do ogrzania jest niewielka i znajduje się w niewielkiej odległości od kominka - tak, aby przewody instalacji nie miały więcej niż 4-5 m długości- to można zdecydować się na system grawitacyjny, który jest tańszy i wystarczająco wydajny, gdyż różnica temperatury wywołująca ruch ciepłego powietrza ku górze będzie wystarczająca do pokonania odległości od kominka do wylotu przewodu grzewczego.

Ta niewielka odległość kominka od nawiewów i stosunkowo niewielka prędkość krążącego powietrza skutkuje znacznie wyższą temperaturą, co może doprowadzić do przypalania się kurzu (pirolizy) na wylocie z kratek lub anemostatów. Dlatego też obecnie raczej odchodzi się od tego typu rozwiązań.

 

System wymuszony

 

Chcąc ogrzać znacznie większą powierzchnię lub też cały dom, powinniśmy zdecydować się na system wymuszony, którego centralny punkt - aparat nawiewny AN - będzie zasysał powietrze z okapu kominka i tłoczył je do nawet bardzo odległych wylotów.  Przy wyborze systemu wymuszonego musimy sprawdzić czy rozwiązanie to będzie na tyle wydajne by móc zdecydować się na kominek. Dowiemy się tego dokładnie obliczając strumień powietrza potrzebnego do jego ogrzania i straty ciśnienia w poszczególnych odnogach systemu.

Otrzymany wynik pozwoli nam na wyselekcjonowanie właściwego typu aparatu nawiewnego oraz na dokładne dopasowanie jego wydajności do potrzeb konkretnej instalacji.

 

Do najważniejszych zalet Systemu DGP należy:

  • to rozwiązanie ekologiczne;
  • stosunkowo tania eksploatacja;
  • brak uzależnienia od zewnętrznych dostawców energii;
  • awaria części systemu nie powoduje unieruchomienia całego systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza;
  • redukuje efekt różnych warstw temperatury między podłogą a sufitem.

 

Wady Systemu DGP:

  • Można go zainstalować jedynie w nowych budynkach lub też budynkach przeznaczonych do całkowitego remontu;
  • brak możliwości automatycznej i precyzyjnej regulacji temperatury w pomieszczeniach;
  • dłuższa nieobecność w domu powoduje wygaśnięcia płomienia w kominku i spadek temperatury w domu.
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
odsłon:4791
Data publikacji:
Napisz komentarz
Napisz komentarz
Komentarz
pl

SIEĆ DYSTRYBUCJI - POLSKA

Dolnośląskie
Kujawsko-pomorskie
Lubelskie
Lubuskie
Łódzkie
Małopolskie
Mazowieckie
Opolskie
Podkarpackie
Podlaskie
Pomorskie
Śląskie
Świętokrzyskie
Warmińsko-mazurskie
Wielkopolskie
Zachodniopomorskie

SIEĆ DYSTRYBUCJI - ŚWIAT

ALBANIA
BELGIA
BIAŁORUŚ
BUŁGARIA
CHORWACJA
CZECHY
ESTONIA
FINLANDIA
FRANCJA
GRECJA
HISZPANIA
HOLANDIA
IRLANDIA
IZRAEL
JORDANIA
LIBAN
LITWA
ŁOTWA
MACEDONIA
MOŁDAWIA
NIEMCY
NORWEGIA
POLSKA
PORTUGALIA
ROSJA
RUMUNIA
SŁOWACJA
SŁOWENIA
TURCJA
UKRAINA
WĘGRY
WŁOCHY
Logo stopka

STALKO Sp. z o.o. sp. k. 
(dawniej HITZE Sp. z o.o.)  
ul. Solec 24/253
00-403 Warszawa, Polska

BIURO/adres do korespondencji:
ul. Gdyńska 32
26-600 Radom, Polska

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3
26-600 Radom, Polska


TEL: +48 48 380 18 98

dołącz do nas  
Facebook