Ekologiczne kominki - czyli jak ekologicznie rozpalać w kominku. 

Co oznacza ekologiczne palenie w kominku?

Ekologiczne palenie w kominku to takie, które emituje do atmosfery ograniczoną ilość związków szkodliwych zanieczyszczających powietrze. Związki takie jak tlenki węgla (CO), tlenki azotu (NOx), organiczne cząstki gazowe (OGC) oraz cząstki stałe (PM) mogą prowadzić do powstawania np. smogu.

Ekologiczne palenie w kominku wykorzystuje energię zawartą w opale tak, aby jak największa część ciepła uzyskana ze spalania drewna została wykorzystana na ogrzanie domu, a jednocześnie jak najmniejsza ilość ciepła uciekła przez komin (tak zwana sprawność użytkowa, która według najnowszej dyrektywy Unii Europejskiej „Ekoprojekt” (Ecodesign)  obowiązująca od 2022 r. powinna wynosić ponad 75%). 

Należy pamiętać, że to zakup kominka ekologicznego, spełniającego wszystkie wymogi europejskie jest pierwszym krokiem do tego by nasze palenie w kominku było ekologiczne. Ważne jest również jego rozsądne i poprawne użytkowanie na co dzień.

Żaden kominek nie jest wstanie bez pomocy użytkownika sprawić, że spalanie w nim będzie ekologiczne. Poprawność palenia przez użytkownika zaczyna się już podczas doboru opału i miejsca jego przechowywania. 

Czy palenie drewnem jest ekologiczne? Jakie drewno do kominka wybrać? 

drewno do palenia

Dobór drewna ma bardzo istotne znaczenie dla ekologicznego palenia w kominku. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, aby wybierać drewno z drzew liściastych. Drzewa iglaste posiadają bardzo dużą ilość żywicy, przez co podczas ich spalania wytwarza się dużo dymu i sadzy, która zostaje w kominku oraz kominie, powodując trudne do usunięcia zabrudzenia na szybie.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę jest wilgotność drewna. Wybrany przez nas opał powinien zawierać poniżej 20% wilgotności (wewnątrz po przełupaniu). Oczywiście im mniej tym lepiej – zalecany przez nas poziom wilgotności to poniżej 15%. Drewno do kominka powinno być przechowywane w suchym, przewiewnym miejscu. 

Jeżeli palimy w kominku drewnem o wilgotności powyżej 20% nasze palenie nie dość, że jest nieekonomiczne (takie drewno posiada znacznie mniejszą kaloryczność, więc potrzeba go znacznie więcej) to dodatkowo jest nieekologiczne, gdyż z jego spalania powstaje znacznie więcej zanieczyszczeń i szkodliwych związków uwalnianych do atmosfery. 

Jaki rodzaj drewna do palenia w kominku będzie najlepszy?

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj wybranego drewna. Różne rodzaje drewna posiadają różną gęstość, kaloryczność, cenę oraz okres suszenia.

Drewno o niskiej gęstości, średniej kaloryczności, które szybciej schnie, takie jak np. brzoza, ma stosunkowo niską cenę, co do jakości spalania. Drzewo brzozy łatwo się spala, a przez jego małą gęstość dzieje się to dość szybko w porównaniu do innych drzew np. dębu czy grabu. 

Za dąb i grab zapłacimy nieco więcej natomiast są to rodzaje drzew, które schną dłużej ze względu na swoją wysoką gęstość oraz kaloryczność. To z kolei wpływa na to, że te rodzaje drewna spalają się znacznie wolniej i jednocześnie oddają do pomieszczenia dużo więcej ciepła niż wyżej wspomniana, średniokaloryczna brzoza. 

Ostatnim czynnikiem, który należy brać pod uwagę wybierając rodzaj drewna na opał jest wielkość szczap drewna. Cienkie szczapy będą oddawały więcej ciepła w krótkim czasie (szybciej się wypalą), natomiast większe kawałki drewna będą oddawały mniej ciepła przez dłuższy czas.

Oczywiście należy pamiętać o tym, żeby kawałki nie były wielkości, która nie pozwoli na uzyskanie odpowiednio wysokiej temperatury w komorze spalania.

Если сомневаетесь, обратитесь к нашим консультантам:

+48 800 880 030
k.styczen@stalko.com

также проверьте

Biokominek w salonie

Salon to serce każdego domu, miejsce, gdzie spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, relaksujemy się po pracy i spędzamy wiele godzin rozmawiając, czytając czy oglądając telewizję. Nic więc dziwnego, że dbamy o to, aby taka przestrzeń była wyjątkowa pod względem wyglądu i atmosfery. Jednym z elementów, który może nadać jej niepowtarzalny charakter, jest biokominek w salonie. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jak wkomponować go w aranżację? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. Dzięki naszym wskazówkom stworzysz nowoczesny salon z biokominkiem.

Jak działają biokominki?

Как работают биокамины? Нужен ли дымоход для биокамина? Вреден ли биокамин для здоровья? Все, что вам нужно знать о биокаминах - от принципа их работы, преимуществ до советов по выбору. Идеально подходит для тех, кто рассматривает экологичные и современные решения для отопления дома.

Czy biokominki grzeją?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy biokominki są tylko stylowym dodatkiem do wnętrza, czy mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia? W naszym najnowszym wpisie na blogu rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące biokominków. Dowiedz się, jak biokominki przekształcają biopaliwo w ciepło, jakie są ich mocne strony w kontekście ogrzewania, a także jakie mają ograniczenia. Czy biokominki mogą być głównym źródłem ciepła w Twoim domu, czy raczej pełnią funkcję dekoracyjną? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać wszystkie odpowiedzi na te palące pytania!

kominek na gaz calma

Dlaczego warto wybrać kominek gazowy?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego kominki gazowe stają się coraz popularniejsze w nowoczesnych domach? W naszym najnowszym wpisie na blogu odkrywamy, jak te innowacyjne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania. Dowiedz się, jak kominek gazowy łączy w sobie czystość, bezpieczeństwo, oszczędność miejsca i troskę o środowisko, oferując przy tym wyjątkowy komfort i elegancję. Przeczytaj nasz artykuł, aby zrozumieć, dlaczego kominek gazowy to doskonały wybór dla Twojego domu.

Откуда взялась непреходящая популярность каминов?

Эстетика и атмосфера Добавьте уникальный характер и тепло в ваш интерьер с помощью камина. Вид пламени и запах древесины позволят вам расслабиться и успокоиться, что делает его идеальным предметом для размещения в гостиной в качестве фона для вечерних чтений и...

Экологический камин. Что это значит и как вы это понимаете?

Старые камины часто являются основным источником вредных выбросов в воздух. Однако вам не обязательно отказываться от собственного камина, если вы хотите иметь чистый воздух. Выбирайте камин, соответствующий директиве Ecodesign, которая обеспечит минимальное...

Дрова, или как подготовиться к отопительному сезону?

Древесина является одним из самых древних видов топлива и используется человеком с древнейших времен. С появлением огня она стала чрезвычайно важным топливом для выживания и развития цивилизации. До конца XIX века древесина была одним из...

Инфолиния
+48 800 880 030

Данные компании:
Сталко spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa

ИНН: 9482603545
РЕГОН 361379132
Номер в Государственном судебном реестре KRS 0000836475

Контакт:
Инфолиния:
+48 800 880 030

Общие вопросы:
k.styczen@stalko.com

Адрес:
ОБЩИЙ:
ул. Солец 24/253,
00-403 Варшава

ОФИС:
ул. Гдыньская 32.
26-600
г. Радом.

СКЛАД:
ул. Лукасика 3,
26-600 г Радом.

ru_RUРусский