Cheminée avec chemise d'eau ou cheminée à air. Lequel choisir pour votre maison ?
Większość z nas marzy o własnym domku, w którym będzie można odpocząć i poczuć się bezpiecznie. Wielu z nas także marzy by sercem tego domu był kominek z trzaskającymi polanami. Jednak, aby przejść od marzeń do realizacji w pierwszej wybór rodzaju kominka.

Kiedy podjąć decyzję o kominku? Jaki kominek wybrać do domu?

Wkład kominkowy najlepiej dobrać na etapie projektowania budynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować go już w istniejących domach.
Mimo, że obowiązujące przepisy mówią, że kominek nie może pełnić głównej funkcji grzewczej w domu, to jest on doskonałym urządzeniem wspomagającym domowy system grzewczy lub nawet alternatywą w przypadku okresów przejściowych takich, jak jesień czy wiosna.

Podczas doboru kominka, należy zastanowić się w jaki sposób będziemy użytkować nasze urządzenie i jakie ma być jego główne przeznaczenie. Obecnie na rynku można wybierać pomiędzy wkładami kominkowymi powietrznymi, a wkładami kominkowymi z płaszczem wodnym. Odpowiedź, który typ wybrać nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników.

Jak działa kominek powietrzny?

Wkłady kominkowe powietrzne w dużym uproszczeniu składają się z komory spalania otoczonej korpusem i umieszczonego nad nią wymiennika ciepła. Ciepło powstające podczas procesu spalania drewna odbierane jest przez wymiennik, a następnie przekazywane do wnętrza obudowy, w której zainstalowano nasz kominek. Część energii cieplnej jest również wypromieniowana przez szybę frontową naszego urządzenia. Obudowa kominka wyposażona jest w kratki wentylacyjne, niezbędne do prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Dolna kratka odpowiada za doprowadzenie powietrza do obudowy, natomiast kratka górna odpowiada za jego odprowadzenie. Tzw. zimne powietrze jest ogrzewane wędrując wzdłuż korpusu i wymiennika kominka, a następnie odprowadzane bezpośrednio do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ instalacja kominka sprowadza się jedynie do podłączenia jego czopucha do komina, oraz wykonania odpowiedniej zabudowy. W tego typu przypadkach wkład kominkowy pełni głównie funkcję dekoracyjną i jest używany w celach rekreacyjnych – co oczywiście nie oznacza, że nie posiada on funkcji grzewczych. Taki kominek powietrzny może być z powodzeniem wykorzystywany, jako urządzenie dogrzewające w okresach przejściowych. W tym przypadku ważne jest by nie przewymiarować wkładu i nie zainstalować urządzenia o dużej mocy w małych pomieszczeniach.

Wkład kominkowy powietrzny, a system DGP

Wkład kominkowy powietrzny może być również częścią systemu dystrybucji gorącego powietrza, popularnie nazywanego systemem DGP. W tym przypadku na wymiennik kominka nakładany jest dedykowany dystrybutor z króćcami, umożliwiającymi podłączenie go pod system przewodów rozprowadzających ciepło wygenerowane podczas spalania drewna do sąsiednich pomieszczeń. Najlepiej zainstalować je na etapie budowy domu. W tego typu rozwiązaniu, w obudowie kominka również należy zainstalować kratki cyrkulacyjne, aby nie przegrzać zainstalowanego w niej wkładu.

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa?

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym bezpośrednio nad komorą spalania posiadają wymiennik wodny nazywany płaszczem, dzięki któremu ciepło powstałe podczas procesu spalania drewna przekazywane jest bezpośrednio do systemu centralnego ogrzewania lub/i systemu ciepłej wody użytkowej.

Istnieją konstrukcje, gdzie płaszcz wodny jest bardziej rozbudowany i znajduje się zarówno nad, jak i dookoła komory spalania. Wkład kominkowy świetnie współpracuje z kotłem centralnego ogrzewania, a w okresach przejściowych może go nawet zastąpić.

Jakie są zalety kominka z płaszczem wodnym?

Mimo, że instalacja kominka z płaszczem wodnym wiąże się z dodatkowymi pracami, bo wymaga rozbudowy instalacji wodnej o nowe urządzenie, to takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści.

Woda przepływająca przez płaszcz wodny kominka odbiera ciepło wygenerowane podczas spalania i przekazuje je do bufora, w którym jest ono magazynowane. Następnie w zależności od potrzeb jest ono wykorzystywane do ogrzewania domu z wykorzystaniem grzejników, lub do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wkład z płaszczem wodnym, należy zabudować w taki sam sposób jak wkład powietrzny. Również i w tym przypadku część energii cieplnej powstałej podczas procesu spalania jest wypromieniowana przez szybę frontową, dlatego kominki z płaszczem wodnym w swojej specyfikacji technicznej posiadają informację o tym, jaka część mocy odbierana jest przez układ wodny, a jaka jej część przekazywana jest bezpośrednio na pomieszczenie.

Wybór wkładu wodnego, należy zawsze skonsultować z fachowcami odpowiedzialnymi za zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodnej tj. z hydraulikiem.

Podsumowując, wkłady kominkowe z płaszczem wodnym pełnią głównie funkcję grzewczą. Natomiast, jeżeli są one wyposażone w odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, a instalacja wodna i jej nastawy są wykonane prawidłowo to podczas swojej pracy potrafią zapewnić także wspaniałą wizję ognia.

Jaki kominek do domu wybrać ? Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Większość nowoczesnych kominków zarówno powietrznych, jak i tych z płaszczem wodnym nie dość, że wyglądają atrakcyjnie, to są one także wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ponadto większość spełnia założenia ekoprojektu i przy poprawnym i ekologicznym paleniu (LINK do bloga), nie szkodzą nam i otoczeniu.

To, jaki kominek wybierzemy do naszego domu zależy od naszych indywidualnych potrzeb i wymagań, co do roli kominka w naszym domu. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który fachowo doradzi nam w wyborze kominka, zgodnie z naszymi potrzebami.

Jak wyczyścić kominek

Vérifier aussi

ogień w kominku

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Comment fonctionne une cheminée à manteau ? Une cheminée à manteau est une source de chaleur efficace et économe en énergie. Elle complète le chauffage principal. De plus, la possibilité d'observer une vision phénoménale du feu fait que la cheminée introduit une...

cheminée avec habillage d'eau

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Une cheminée à manteau chauffera-t-elle votre maison ? Le principal avantage d'une cheminée à manteau est qu'elle peut être raccordée à un système de chauffage central ou à un système de chauffage par le sol. Contrairement aux cheminées standard (classiques), la chaleur...

Comment prendre soin d'une cheminée après la saison de chauffage

Une cheminée est généralement un élément indissociable de chaque maison, pas seulement moderne. C'est un point important pour les membres du ménage, il crée une atmosphère unique et chaleureuse. Cependant, s'il doit servir pendant de nombreuses années et ne présente aucun danger après la saison de chauffage, vous devriez ...

Kominek w domu z rekupracją

Cheminée et récupération ?

Selon les nouvelles conditions techniques (WT2021), à partir du 1er janvier 2021, un système régulant la circulation de l'air dans le bâtiment au moyen de ventilation mécanique ou de récupération sera un élément obligatoire des maisons nouvellement construites. Cela est dû à l'économie d'énergie et à l'écologie ...

Ligne d'assistance clients
+48 800 880 030

Coordonnées de l'entreprise:
Stalko société à responsabilité limitée
société en commandite

Numéro d'identification fiscale (NIP): 9482603545
REGON: 361379132
Numéro au Registre National Judiciaire (KRS): 0000836475

Pour nous contacter:
Ligne d'assistance clients:
+48 800 880 030

Demandes génériques:
k.styczen@stalko.com

Adresse:
ACCUEIL GÉNÉRAL:
24/253 rue Solec
00-403 Varsovie

BUREAU:
32 rue Gdyńska,
26-600
Radom

ENTREPÔT:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

fr_FRFrançais