Kominek z płaszczem wodnym vs. kominek powietrzny. Jaki wybrać do swojego domu?
Większość z nas marzy o własnym domku, w którym będzie można odpocząć i poczuć się bezpiecznie. Wielu z nas także marzy by sercem tego domu był kominek z trzaskającymi polanami. Jednak, aby przejść od marzeń do realizacji w pierwszej wybór rodzaju kominka.

Kiedy podjąć decyzję o kominku? Jaki kominek wybrać do domu?

Wkład kominkowy najlepiej dobrać na etapie projektowania budynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować go już w istniejących domach.
Mimo, że obowiązujące przepisy mówią, że kominek nie może pełnić głównej funkcji grzewczej w domu, to jest on doskonałym urządzeniem wspomagającym domowy system grzewczy lub nawet alternatywą w przypadku okresów przejściowych takich, jak jesień czy wiosna.

Podczas doboru kominka, należy zastanowić się w jaki sposób będziemy użytkować nasze urządzenie i jakie ma być jego główne przeznaczenie. Obecnie na rynku można wybierać pomiędzy wkładami kominkowymi powietrznymi, a wkładami kominkowymi z płaszczem wodnym. Odpowiedź, który typ wybrać nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników.

Jak działa kominek powietrzny?

Wkłady kominkowe powietrzne w dużym uproszczeniu składają się z komory spalania otoczonej korpusem i umieszczonego nad nią wymiennika ciepła. Ciepło powstające podczas procesu spalania drewna odbierane jest przez wymiennik, a następnie przekazywane do wnętrza obudowy, w której zainstalowano nasz kominek. Część energii cieplnej jest również wypromieniowana przez szybę frontową naszego urządzenia. Obudowa kominka wyposażona jest w kratki wentylacyjne, niezbędne do prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Dolna kratka odpowiada za doprowadzenie powietrza do obudowy, natomiast kratka górna odpowiada za jego odprowadzenie. Tzw. zimne powietrze jest ogrzewane wędrując wzdłuż korpusu i wymiennika kominka, a następnie odprowadzane bezpośrednio do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ instalacja kominka sprowadza się jedynie do podłączenia jego czopucha do komina, oraz wykonania odpowiedniej zabudowy. W tego typu przypadkach wkład kominkowy pełni głównie funkcję dekoracyjną i jest używany w celach rekreacyjnych – co oczywiście nie oznacza, że nie posiada on funkcji grzewczych. Taki kominek powietrzny może być z powodzeniem wykorzystywany, jako urządzenie dogrzewające w okresach przejściowych. W tym przypadku ważne jest by nie przewymiarować wkładu i nie zainstalować urządzenia o dużej mocy w małych pomieszczeniach.

Wkład kominkowy powietrzny, a system DGP

Wkład kominkowy powietrzny może być również częścią systemu dystrybucji gorącego powietrza, popularnie nazywanego systemem DGP. W tym przypadku na wymiennik kominka nakładany jest dedykowany dystrybutor z króćcami, umożliwiającymi podłączenie go pod system przewodów rozprowadzających ciepło wygenerowane podczas spalania drewna do sąsiednich pomieszczeń. Najlepiej zainstalować je na etapie budowy domu. W tego typu rozwiązaniu, w obudowie kominka również należy zainstalować kratki cyrkulacyjne, aby nie przegrzać zainstalowanego w niej wkładu.

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa?

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym bezpośrednio nad komorą spalania posiadają wymiennik wodny nazywany płaszczem, dzięki któremu ciepło powstałe podczas procesu spalania drewna przekazywane jest bezpośrednio do systemu centralnego ogrzewania lub/i systemu ciepłej wody użytkowej.

Istnieją konstrukcje, gdzie płaszcz wodny jest bardziej rozbudowany i znajduje się zarówno nad, jak i dookoła komory spalania. Wkład kominkowy świetnie współpracuje z kotłem centralnego ogrzewania, a w okresach przejściowych może go nawet zastąpić.

Jakie są zalety kominka z płaszczem wodnym?

Mimo, że instalacja kominka z płaszczem wodnym wiąże się z dodatkowymi pracami, bo wymaga rozbudowy instalacji wodnej o nowe urządzenie, to takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści.

Woda przepływająca przez płaszcz wodny kominka odbiera ciepło wygenerowane podczas spalania i przekazuje je do bufora, w którym jest ono magazynowane. Następnie w zależności od potrzeb jest ono wykorzystywane do ogrzewania domu z wykorzystaniem grzejników, lub do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wkład z płaszczem wodnym, należy zabudować w taki sam sposób jak wkład powietrzny. Również i w tym przypadku część energii cieplnej powstałej podczas procesu spalania jest wypromieniowana przez szybę frontową, dlatego kominki z płaszczem wodnym w swojej specyfikacji technicznej posiadają informację o tym, jaka część mocy odbierana jest przez układ wodny, a jaka jej część przekazywana jest bezpośrednio na pomieszczenie.

Wybór wkładu wodnego, należy zawsze skonsultować z fachowcami odpowiedzialnymi za zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodnej tj. z hydraulikiem.

Podsumowując, wkłady kominkowe z płaszczem wodnym pełnią głównie funkcję grzewczą. Natomiast, jeżeli są one wyposażone w odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, a instalacja wodna i jej nastawy są wykonane prawidłowo to podczas swojej pracy potrafią zapewnić także wspaniałą wizję ognia.

Jaki kominek do domu wybrać ? Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Większość nowoczesnych kominków zarówno powietrznych, jak i tych z płaszczem wodnym nie dość, że wyglądają atrakcyjnie, to są one także wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ponadto większość spełnia założenia ekoprojektu i przy poprawnym i ekologicznym paleniu (LINK do bloga), nie szkodzą nam i otoczeniu.

To, jaki kominek wybierzemy do naszego domu zależy od naszych indywidualnych potrzeb i wymagań, co do roli kominka w naszym domu. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który fachowo doradzi nam w wyborze kominka, zgodnie z naszymi potrzebami.

Jak wyczyścić kominek

Zobacz również

Jak działają biokominki?

Jak działają biokominki? Czy do biokominka potrzebny jest komin? Czy biokominek jest szkodliwy dla zdrowia?Wszystko, co musisz wiedzieć o biokominkach - od ich zasady działania, przez korzyści, po porady dotyczące wyboru. Idealny dla każdego, kto rozważa ekologiczne i nowoczesne rozwiązania ogrzewania domu.

Czy biokominki grzeją?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy biokominki są tylko stylowym dodatkiem do wnętrza, czy mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia? W naszym najnowszym wpisie na blogu rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące biokominków. Dowiedz się, jak biokominki przekształcają biopaliwo w ciepło, jakie są ich mocne strony w kontekście ogrzewania, a także jakie mają ograniczenia. Czy biokominki mogą być głównym źródłem ciepła w Twoim domu, czy raczej pełnią funkcję dekoracyjną? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać wszystkie odpowiedzi na te palące pytania!

kominek na gaz calma

Dlaczego warto wybrać kominek gazowy?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego kominki gazowe stają się coraz popularniejsze w nowoczesnych domach? W naszym najnowszym wpisie na blogu odkrywamy, jak te innowacyjne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania. Dowiedz się, jak kominek gazowy łączy w sobie czystość, bezpieczeństwo, oszczędność miejsca i troskę o środowisko, oferując przy tym wyjątkowy komfort i elegancję. Przeczytaj nasz artykuł, aby zrozumieć, dlaczego kominek gazowy to doskonały wybór dla Twojego domu.

Nowoczesne kominki gazowe

Czy marzysz o kominku, który łączy tradycyjne ciepło ognia z nowoczesną technologią? Nasz najnowszy wpis na blogu poświęcony jest nowoczesnym kominkom gazowym, które stają się sercem nowoczesnych domów. Dowiedz się, jak te eleganckie i wygodne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania, oferując czystość, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo. Poznaj różnorodność designów i funkcji, które sprawiają, że kominki gazowe są idealnym wyborem dla każdego wnętrza.

ogień w kominku

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?Kominek z płaszczem wodnym to efektywne i jednocześnie energooszczędne źródło ciepła. Stanowi uzupełnienie głównego ogrzewania. Dodatkowo możliwość obserwacji zjawiskowej wizji ognia sprawia, że kominek wprowadza harmonijny...

kominek z płaszczem wodnym

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?Największą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia do instalacji ogrzewania centralnego lub do systemu ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do standardowych (klasycznych kominków), ciepło ze...

Jak zadbać o kominek po sezonie grzewczym

Kominek to zazwyczaj nieodłączny element każdego, nie tylko nowoczesnego, domu. Jest istotnym punktem dla domowników, tworzy niepowtarzalny i przytulny klimat. Jeśli jednak ma on służyć przez wiele lat i nie stwarzać niebezpieczeństwa po sezonie grzewczym, należy...

O co zapytać instalatora kominka

O co zapytać instalatora wkładu kominkowego?

Czy Twoim marzeniem od zawsze było posiadanie kominka? Planujesz remont i chcesz wybrać ten sposób ogrzewania powierzchni? A może w końcu nadszedł czas wymiany wkładu kominkowego i nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować...

Kominek w domu z rekupracją

Kominek i rekuperacja?

Według nowych Warunków Technicznych (WT2021) od 1 stycznia 2021 roku system regulujący obieg powietrza w budynku za pomocą wentylacji mechanicznej lub rekuperacji będzie obowiązkowym elementem nowo powstających domów. Wynika to z energooszczędnego i ekologicznego...

Infolinia
+48 800 880 030

Dane firmy:
Stalko spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością spółka komandytowa

NIP: 9482603545
REGON: 361379132
KRS: 0000836475

Kontakt:
Infolinia:
+48 800 880 030

Zapytania ogólne:
k.styczen@stalko.com

Adres:
OGÓLNY:
ul. Solec 24/253,
00-403 Warszawa

BIURO:
ul. Gdyńska 32,
26-600
Radom

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

pl_PLPolski