Kominek ekologiczny. Co to znaczy i jak go znaleźć?
Kominki starszego typu to jedno z głównym źródeł emisji szkodliwych związków. W trosce o czyste powietrze nie musimy jednak rezygnować z marzeń o własnym palenisku. Wystarczy, że wybierzemy model zgodny z dyrektywą Ecodesign.

Romantyczny nastrój i dodatkowe źródło ciepła to najważniejsze argumenty przemawiające za montażem kominka. By jednak nie przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza – jak właściciele starych pieców na koks i węgiel – warto zwrócić uwagę na to, czy dany model jest zgodny z unijną dyrektywą Ecodesign. Ma to naprawdę duże znaczenie, bo parametry powietrza, którym oddychamy zimą kształtują się na tragicznym poziomie. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się tym bardziej, że już niedługo będzie to konieczne. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o nowych przepisach.

Dyrektywa Ecodesign. Na czym polega?
Dyrektywa została uchwalona w odpowiedzi na stale pogarszającą się jakość powietrza w europejskich miastach. Po jej wejściu w życie (co nastąpi w 2022), wszystkie dopuszczone do użytku na terenie Unii urządzenia (kotły, kominki, piece czy kuchenki) będą musiały spełnić szereg wymagań. Te dotyczą takich parametrów jak sezonowa efektywność energetyczna, emisja cząstek stałych (PM), emisja organicznych związków gazowych (OGC), emisja tlenku węgla (CO) oraz emisja tlenków azotu (NOX).

W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, do których zalicza się również kominki, dyrektywa Ecodesign ustala następujące normy (podane kolejno dla urządzeń z zamkniętą komorą spalania na pelet, z zamkniętą komorą na paliwo inne niż pelet oraz z otwartą komorą):

  • sezonowa efektywność energetyczna: 65 %;
  • emisja cząstek stałych (PM): 40 mg/m³;
  • emisja organicznych związków gazowych (OGC): 120 mgC/m³;
  • emisja tlenku węgla (CO): 1500 mg/m³;
  • emisja tlenków azotu (NOX): 300 mg/m³.

Ekologiczny kominek. Jak go znaleźć?
Choć takie ryzyko nie jest duże, nie można wykluczyć, że parametry kominka deklarowane przez sprzedawcę wcale znajdą potwierdzenia w stanie faktycznym. By mieć pewność, że po wejściu w życie nowych przepisów urządzenie zostanie dopuszczone do użytku, warto sprawdzić, czy posiada ono deklarację Ecodesign. Jeśli tak jest, dystrybutor na pewno udostępni potwierdzający to dokument. Deklaracje w formacie PDF można też znaleźć na stronie producenta lub sklepu. Z przykładem takiego pliku zapoznamy się na katalog.hitze.pl.

W razie wątpliwości porozmawiaj z naszymi doradcami:

+48 800 880 030
export@hitze.pl

Zobacz również

Ligne d'assistance clients
+48 800 880 030

Coordonnées de l'entreprise:
Stalko spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością spółka komandytowa

Numéro d'identification fiscale (NIP): 9482603545
Numéro au système informatique polonais pour le répertoire des entreprises (REGON): 361379132
Numéro au Registre National Judiciaire (KRS): 0000836475

Pour nous contacter:
Ligne d'assistance clients:
+48 800 880 030

Demandes génériques:
export@hitze.pl

Adresse:
ACCUEIL GÉNÉRAL:
ul. Solec 24/253,
00-403 Varsovie

BUREAU:
32 rue Gdyńska,
26-600
Radom

ENTREPÔT:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

fr_FRFrançais