Kominek ekologiczny. Co to znaczy i jak go znaleźć?
Kominki starszego typu to jedno z głównym źródeł emisji szkodliwych związków. W trosce o czyste powietrze nie musimy jednak rezygnować z marzeń o własnym palenisku. Wystarczy, że wybierzemy model zgodny z dyrektywą Ecodesign.

Romantyczny nastrój i dodatkowe źródło ciepła to najważniejsze argumenty przemawiające za montażem kominka. By jednak nie przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza – jak właściciele starych pieców na koks i węgiel – warto zwrócić uwagę na to, czy dany model jest zgodny z unijną dyrektywą Ecodesign. Ma to naprawdę duże znaczenie, bo parametry powietrza, którym oddychamy zimą kształtują się na tragicznym poziomie. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się tym bardziej, że już niedługo będzie to konieczne. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o nowych przepisach.

 

Dyrektywa Ecodesign. Na czym polega?

Dyrektywa została uchwalona w odpowiedzi na stale pogarszającą się jakość powietrza w europejskich miastach. Po jej wejściu w życie (co nastąpi w 2022), wszystkie dopuszczone do użytku na terenie Unii urządzenia (kotły, kominki, piece czy kuchenki) będą musiały spełnić szereg wymagań. Te dotyczą takich parametrów jak sezonowa efektywność energetyczna, emisja cząstek stałych (PM), emisja organicznych związków gazowych (OGC), emisja tlenku węgla (CO) oraz emisja tlenków azotu (NOX).

 

W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, do których zalicza się również kominki, dyrektywa Ecodesign ustala następujące normy (podane kolejno dla urządzeń z zamkniętą komorą spalania na pelet, z zamkniętą komorą na paliwo inne niż pelet oraz z otwartą komorą):

  • sezonowa efektywność energetyczna: 65 %;
  • emisja cząstek stałych (PM): 40 mg/m³;
  • emisja organicznych związków gazowych (OGC): 120 mgC/m³;
  • emisja tlenku węgla (CO): 1500 mg/m³;
  • emisja tlenków azotu (NOX): 300 mg/m³.

 

Ekologiczny kominek. Jak go znaleźć?

Choć takie ryzyko nie jest duże, nie można wykluczyć, że parametry kominka deklarowane przez sprzedawcę wcale znajdą potwierdzenia w stanie faktycznym. By mieć pewność, że po wejściu w życie nowych przepisów urządzenie zostanie dopuszczone do użytku, warto sprawdzić, czy posiada ono deklarację Ecodesign. Jeśli tak jest, dystrybutor na pewno udostępni potwierdzający to dokument.

Deklaracje w formacie PDF można też znaleźć na stronie producenta lub sklepu. Możesz też kliknąć tutaj i zapoznać się z taką deklaracją dla jednego z chętnie wybieranych kominków HITZE. 

W razie wątpliwości porozmawiaj z naszymi doradcami:

+48 800 880 030
k.styczen@stalko.com

Zobacz również

drewno do palenia

Ekologiczne palenie w kominku

Zastanawiasz się co to znaczy ekologiczne i zdrowe palenie w kominku? Nie wiesz, jakie drewno będzie najlepsze na opał, aby palenie w kominku było ekonomiczne i ekologiczne? Z tego wpisu dowiesz się na co należy zwracać uwagę i nauczysz się zdrowo i efektywnie palić w kominku.

Infolinia
+48 800 880 030

Dane firmy:
Stalko spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością spółka komandytowa

NIP: 9482603545
REGON: 361379132
KRS: 0000836475

Kontakt:
Infolinia:
+48 800 880 030

Zapytania ogólne:
k.styczen@stalko.com

Adres:
OGÓLNY:
ul. Solec 24/253,
00-403 Warszawa

BIURO:
ul. Gdyńska 32,
26-600
Radom

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

pl_PLPolski