Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W jaki sposób działa?
Kominek nie musi ogrzewać wyłącznie pomieszczenia, w którym się znajduje. Nowoczesne modele dzięki systemowi DGP pozwalają energii dotrzeć również do pozostałych wnętrz. Zastosowanie tej technologii sprawia, że kominek staje się pełnoprawnym dodatkowym źródłem ciepła dla całego domu. Warto, więc poznać technologię DGP bliżej.
Idea kominków z systemem DGP nie jest skomplikowana. Chodzi o to, by odzyskać marnowane w zwykłych wkładach ciepło, a następnie przetransportować je do innych części domu. Ilość niewykorzystanej energii w kominkach bez dystrybucji gorącego powietrza bywa czasem naprawdę spora, bo nawet modele o niewielkiej mocy potrafią wygenerować kilkaset procent więcej ciepła niż wynika to z zapotrzebowania danego pomieszczenia. Efekt? Obszar bezpośrednio przy palenisku jest wręcz nieznośnie dogrzany, podczas gdy w jego pozostałych częściach salonu może być zimno.
W kominkach z systemem DGP ciepło jest odzyskiwane zarówno z samego wkładu, jak i rury kominowej. Rozgrzane powietrze trafia do kanałów, którymi jest rozprowadzane do innych pomieszczeń.
System DGP – Grawitacyjny i z wymuszonym obiegiem.
Obieg gorącego powietrza wewnątrz systemu może odbywać się dzięki grawitacji lub być wymuszony w sztuczny sposób.
Pierwsze rozwiązanie sprawdza się w przypadku niewielkich instalacji – pozwala wydajnie rozprowadzić powietrze na odległość około 3 metrów od kominka. W przeciwnym przypadku, zanim dotrze do wylotu kanału ulega już ochłodzeniu, którego stopień jest zależny od długości pokonanej trasy. To z kolei przekłada się na malejącą wraz z każdym centymetrem efektywność systemu.
Jeżeli za pomocą kominka planujemy dogrzewać również bardziej odległe pomieszczenia w naszym domu, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie technologii DGP z wymuszonym obiegiem powietrza. Przy tym rozwiązaniu konieczne jest zastosowanie turbiny, która będzie zasysać rozgrzane powietrze, by następnie kierować je do kanałów, które rozprowadzą gorące powietrze do tych bardziej oddalonych pomieszczeń w naszym domu.
Ceną za wydajność takich systemów są jednak wyższe koszty eksploatacji (turbina jest zasilana energią elektryczną), większa awaryjność oraz wrażliwość na przerwy w dostawach prądu.
Jakie są elementy systemu DGP?
By system DGP mógł pracować, w jego skład muszą wejść następujące elementy:
• wlot powietrza – powinien być zamontowany w zewnętrznej ścianie domu na wysokości uniemożliwiającej dostanie się do instalacji śniegu lub deszczu.
• kanały dla powietrza zewnętrznego – jest to pierwszy kanał doprowadzający powietrze do wkładu kominkowego.
• przepustnice – dzięki nim nie dochodzi do wychładzania domu, gdy kominek pozostaje nieużywany.
• wkład kominkowy – każdy będzie odpowiedni, ale na rynku są już kominki fabrycznie przystosowane do pracy w systemie dystrybucji gorącego powietrza, jak np. kaseta CUBO700 , CUBO800
• turbina (opcjonalnie) – stosowana wyłącznie w systemach z wymuszonym obiegiem.
Co jeszcze warto wiedzieć o systemie DGP?
Kanały dla gorącego powietrza – mogą być wykonane z kształtek o przekroju:
• okrągłym – nie przysparzają problemów podczas montażu i izolacji, a ponadto nie generują znaczących oporów przy transporcie powietrza. Dobrze sprawdzają się w instalacjach poprowadzonych na poddaszach oraz w sufitach podwieszanych.
• prostokątnym – poza sufitami, mogą być montowane również w wylewkach. Ich montaż wiąże się z pewnymi trudnościami – powinien więc być przewidziany (a najlepiej od razu przeprowadzony) na etapie projektowania i budowy domu.
Ponadto warto zadbać o odpowiednio rozprowadzone wyloty powietrza, gdyż to właśnie przez nie powietrze dostaje się do poszczególnych pomieszczeń.
Wyloty powietrza mogą być zlokalizowane w podłodze i suficie, a także w dolnej lub górnej części ścian. Najkorzystniejszy rozkład ciepła uzyskamy, umieszczając je w sąsiedztwie okna oraz na podłodze lub przy niej – w takich przypadkach efekty będą zbliżone do tych osiąganych przy ogrzewaniu podłogowym.
W razie wątpliwości porozmawiaj z naszymi doradcami:
+48 800 880 030
k.styczen@stalko.com