BAZA WIEDZY

Kompendium wiedzy o kominkach HITZE – Znajdź odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące naszych produktów.

OD CZEGO ZALEŻY MOC KOMINKA?

Moc kominka zależy przede wszystkim od ilości i jakości załadowanego do niego paliwa. W bardzo dużym uproszczeniu, zakładając, że kominek będzie miał sprawność na poziomie 80%, z jednego kilograma suchego drewna możemy uzyskać około 3 kW mocy. Przykładowo, jeżeli kominek ma zadeklarowaną moc na poziomie 14 kW to możemy załadować do niego 2 kg paliwa i uzyskać moc na poziomie 6 kW i odwrotnie, jeżeli chcemy by kominek miał wyższą moc to wystarczy do komory spalania wrzucić 7 kg drewna i wygenerować ponad 20 kW mocy.

Nasuwa się zatem pytanie: po co przy wyborze kominka, czy pieca na drewno kierować się jego mocą znamionową? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zadać sobie kolejne: czym jest moc znamionowa podawana przez producentów kominków? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Moc nominalna w kominku HITZE-1
Moc nominalna w kominku HITZE-1

PO CO JEST PODAWANA MOC NOMINALNA?

Producenci kominków i piecy na drewno w specyfikacjach swoich produktów podają parametr określany jako moc nominalna. Moc nominalna kominka to moc przy której dane urządzenie osiąga najlepsze parametry energetyczno emisyjne, tzn. wysoką, zadeklarowaną przez producenta sprawność i niską emisję.

Moc nominalna urządzenia to jeden z najważniejszych parametrów dla tego typu urządzeń, ponieważ już na etapie projektowania wkładu, czy pieca wolnostojącego określane są wymiary jego komory spalania. Palenisko w kominku dopasowane jest do wielkości załadunku, a co za tym idzie mocy z jaką będzie ono pracować. W oparciu o ilość załadunku opracowywany jest system dopowietrzający komorę spalania, który precyzyjnie dostarcza do paleniska właściwą ilość powietrza zapewniający ekologiczne spalanie drewna.

Z zależności od mocy nominalnej kominka projektowany jest odpowiedni wymiennik cieplny pozwalający na jak najefektywniejsze odebranie ciepła wygenerowanego podczas procesy spalania.

Moc nominalna pozwala również określić w jaki sposób należy użytkować kominek lub piec wolnostojący aby nie doprowadzić do jego permanentnego przegrzewania. Pozwala to zatem zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

SKUTKI UŻYTKOWANIA KOMINKA ZE ZBYT DUŻYM/MAŁYM ZAŁADUNKIEM?

Co jeśli mimo wszystko będziecie użytkować kominek wykorzystując zbyt mały/duży załadunek? Ogólna sprawność energetyczna kominka zmaleje, a jego emisja w większości przypadków wzrośnie.

W przypadku zbyt dużego załadunku, kominek będzie długotrwale przeciążony, a jego wymiennik nie będzie wstanie odebrać właściwej ilości wygenerowanego podczas procesu spalania ciepła. Najprościej mówiąc, duża część energii uleci wraz ze spalinami do komina. Dodatkowo ilość powietrza dostarczana do paleniska nie pozwoli na efektywne dopalania spalin, a co za tym idzie emisja kominka wzrośnie.

W przypadku zbyt małej ilości drewna, komora będzie niedogrzana co będzie miało przełożenie na pogorszenie procesów dopalania spalin. W komorze spalania będzie znajdowało się zbyt dużo nadmiarowego powietrza, które obniży sprawność kominka. Dlaczego? Ponieważ energia wygenerowana podczas spalania drewna częściowo zostanie przeznaczona na ogrzanie tego tzw. lewego powietrza.

Dlatego palcie zgodnie z instrukcją dostarczoną wraz z kominkiem i przestrzegajcie wymaganego załadunku. Dzięki temu oszczędzicie nie tylko pieniądze, ponieważ sprawność waszego kominka będzie na wysokim poziomie, ale również będziecie palić w nim ekologicznie, co będzie mieć przełożenie na polepszenie jakości powietrza w waszej okolicy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

pl_PLPolski