BAZA WIEDZY

Kompendium wiedzy o kominkach HITZE – Znajdź odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące naszych produktów.

ILE MOCY „TRACI” WILGOTNE DREWNO?

Jak powszechnie wiadomo moc kominka zależy przede wszystkim od ilości i JAKOŚCI załadowanego do niego paliwa. Dla przypomnienia: w mocnym uproszczeniu z jednego kilograma suchego drewna możemy wygenerować około 3 kW mocy.

Powyższe przeliczenie dotyczy drewna suchego, czyli drewna o wilgotności 20%. Natomiast nie ma to zastosowania jeżeli mówimy o drewnie mokrym, czyli takim którego wilgotność dochodzi do 60-70%. Wilgotność taką posiada świeżo ścięte drzewo. Co w takim przypadku?

Świeżo ścięte drewno o wilgotności około 60%, traci ponad połowę swojej wartości opałowej w stosunku do drewna suchego. Oznacza to, że nawet przy założeniu, że kominek w jednym i drugim przypadku (palenie suchym/mokrym drewnem) uzyska sprawność na poziomie 80%, to przeliczając wyniki w oparciu o normę przedmiotową, okazuje się, że paląc mokrym drewnem urządzenie generuje trzy razy mniejszą moc.

Nasuwa się zatem pytanie: czy palenie mokrym drewnem jest opłacalne? Zdecydowanie nie, bo poza utratą mocy wiąże się to z dodatkowymi problemami.

Moc nominalna w kominku HITZE-1
Moc nominalna w kominku HITZE-1

DLACZEGO MOKRE DREWNO ZAGRAŻA ZDROWIU?

Podczas palenia w kominku mokrym drewnem jego sprawność leci w dół co jeszcze bardziej obniża moc cieplną urządzenia. Efekt jest taki, że paląc mokrym tracimy około 70% energii.

Czy to się opłaca? Średnio. Biorąc nawet pod uwagę, że mokre drewno „dostaniecie” gratis to późniejsza wizyta kominiarza odbije się na portfelu.

Podczas palenia mokrym drewnem, komora spalania kominka jest niedogrzana i spalanie nie przebiega w sposób właściwy. Już samo rozpalanie mokrym drewnem jest dosyć uciążliwe, ponieważ drewno nie chce się zapalić.

Paląc mokrym drewnem palenisko nie będzie wstanie uzyskać odpowiedniej temperatury, a co za tym idzie nie będzie wstanie efektywnie dopalać tlenków i pyłów, przez co ich średnia emisja wzrośnie. Podczas palenia mokrym drewnem w kominku wydzielają się różne szkodliwe substancje i zanieczyszczenia, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie i środowisko

Podczas palenia mokrym drewnem i przy ograniczonym dopływie powietrza, będzie wydzielał się kreozot. Jest to smolista substancja, która osadza się na ścianach komina. Przy długotrwałym paleniu mokrym drewnem może dojść do zatkania komina. I tutaj żarty się kończą bo jest to zjawisko niebezpieczne, które zagraża zdrowiu i życiu. Dodatkowo kreozot jest substancją palną i jeżeli dojdzie do tzw. pożaru sadzy w kominie, to rzadko kiedy nadaje się on do ponownego użytku.

CZY WARTO PALIĆ MOKRYM DREWNEM?

Palenie mokrym drewnem jest nieefektywne energetycznie, ponieważ znacząca część energii jest tracona na odparowanie wody zawartej w tym paliwie. Ponadto, powoduje to większe zabrudzenie komina oraz zwiększa ryzyko pożaru sadzy w kominie.

Dla zdrowia i środowiska lepiej jest używać suchego, sezonowanego drewna o niskiej wilgotności, zwłaszcza że proces sezonowanie drewna nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy tylko trochę cierpliwości, ponieważ mokre drewno już po 1,5 do 2 lat uzyska swoją optymalną wartość opałową. Wystarczy połupać je na odpowiednie kawałki, a następnie umieścić pod zadaszeniem w taki sposób, by zapewnić mu odpowiednią wentylacje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

pl_PLPolski