Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Największą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia do instalacji ogrzewania centralnego lub do systemu ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do standardowych (klasycznych kominków), ciepło ze spalinami nie trafia do komina, tylko podnosi temperaturę czynnika grzewczego (czyli wody) do wybranego poziomu (np. 95℃). Kominek z płaszczem wodnym pełni zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Umożliwia efektywne i jednocześnie energooszczędne ogrzewanie nie tylko pomieszczenia, w którym się znajduje, ale również innych pomieszczeń (z którymi jest połączony). Akumulowane, a następnie rozprowadzane po pomieszczeniach ciepło pozwala szybko podnieść temperaturę powietrza do komfortowego poziomu. Jednak czy kominek jest w stanie efektywnie ogrzać cały dom?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Zasada działania kominka wyposażonego w płaszcz wodny jest nieco inna niż standardowych modeli. Wynika to z obecności płaszcza wodnego w postaci zbiornika lub rury wypełnionej powietrzem. Takie rozwiązanie sprawia, że kominki tego typu osiągają bardzo wysoką sprawność, która w wielu egzemplarzach znacząco przekracza 80%.

W trakcie spalania paliwa (np. sezonowego drewna) gorące spaliny stopniowo podgrzewają wodę znajdującą się w zbiorniku lub rurze. Takie rozwiązanie sprawia, że ciepła woda może być rozprowadzana rurami do grzejników znajdujących się wyłącznie w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek lub do innych pomieszczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ciepła woda docierała do pomieszczeń w całym domu.

Dodatkowe informacje o sposobie działanie kominka z płaszczem wodnym

Czy istnieje szansa na zagotowanie się wody w zbiorniku lub rurze i uszkodzenie tym samym kominka lub instalacji centralnego ogrzewania (ewentualnie systemu ogrzewania podłogowego)?

Takie i podobnie brzmiące pytania często zadają osoby, które zastanawiają się nad zakupem kominka z płaszczem wodnym. Odpowiedź jest prosta. Nie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na system zabezpieczający, który nawet w przypadku długiego użytkowania kominka, nie dopuszcza do zagotowania się wody.

Kominek z płaszczem wodnym – czy warto w niego zainwestować?

Zakup i montaż kominka z płaszczem wodnym pozwala znacząco zredukować koszty związane z ogrzewaniem. Wielkość oszczędności jest uzależniona nie tylko od wielkości domu, ale również od sposobu jego ocieplenia, rodzaju kominka (jego mocy i sprawności), rodzaju opału i innych czynników.

W niektórych przypadkach, ogrzewanie domu kominkiem pozwala na zredukowanie rocznych wydatków na ogrzewanie nawet o 40%. Z tego powodu zakup i montaż kominka wyposażonego w płaszcz wodny to trafiona inwestycja umożliwiająca zaoszczędzenie stosunkowo dużych środków.

Nowoczesny kominek z płaszczem wodnym wyprodukowany przez renomowaną firmę z wieloletnim doświadczeniem wyróżnia się niezawodnością i praktycznie bezobsługową eksploatacją. Nawet w przypadku częstego użytkowania zakres czynności konserwacyjnych jest ograniczony do minimum. Zatem czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym? Zdecydowanie tak.

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom? Tak, jednak jak wybrać odpowiedni?

Nowoczesne kominki wyposażone w płaszcz wodny są przystosowane zarówno pracy w układzie otwartym, jak i zamkniętym. Dodatkowo są przystosowane do rekuperacji. Oprócz wyglądu i typu kominka (jedno lub dwustronna wizja ognia), niezwykle ważne są również parametry techniczne. Pierwszym z nich jest zakres obciążenia grzewczego. Kolejny to moc nominalna. Oba parametry są podawane przez producentów w kilowatach (w skrócie kW). W przypadku przestronnych domów najlepszym wyborem będą kominki wyróżniające się zakresem obciążenia grzewczego od około 10,5 kW do około 27 kW. Z kolei moc nominalna powinna wynosić około 21 kW.

W mniejszych, średniej wielkości i niewielkich domach do ogrzewania w zupełności wystarczą piece wyróżniające się niższym zakresem obciążenia grzewczego, np. 8 kW – 21 kW lub 9,5 kW – 24 kW. Z kolei wystarczająca moc nominalna to 16 kW lub 19 kW.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając kominek z płaszczem wodnym?

Kolejnym kluczowym parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest pojemność płaszcza wodnego wyrażana w dm³. Im jest większa, tym efektywniejsza praca kominka, a co za tym idzie, wydajniejsze ogrzewanie pomieszczeń.

Kominki z płaszczem wodnym przeznaczone do dużych domów wyróżniają się pojemnością płaszcza wynoszącą 65 dm³. Z kolei modele przeznaczone do mniejszych domów są wyposażone w płaszcz wodny o pojemności około 45 dm³.

Ekologiczne kominki z płaszczem wodnym gwarantują efektywne spalanie paliwa (najlepsze jest drewno sezonowane drzew liściastych takich jak brzoza, buk i grab. Wilgotność paliwa powinna zawierać się w zakresie od 12% do 20%). Ponadto wyróżniają się one niezwykle niską emisją CO i emisją pyłków. Takie połączenie sprawia, że są w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

Chcąc ograniczyć do absolutnego minimum prace konserwacyjne, warto wybrać kominek z systemem tak zwanej czystej szyby. W codziennym użytkowaniu oznacza to nie tylko możliwość obserwacji pięknej wizji ognia, ale również maksymalne zredukowanie częstotliwości czyszczenia kominka.

Najważniejsze zalety kominków z płaszczem wodnym

Nowoczesne kominki wyposażone w płaszcz wodny charakteryzują się bezproblemowym działaniem, bez względu na intensywność eksploatacji.

Prawidłowe użytkowanie (zgodnie z zaleceniami producenta) gwarantuje długą żywotność. Ponadto kominki są ekologiczne, bezpieczne, czyste i przede wszystkim łatwe w obsłudze.

Systemy zabezpieczające (w tym regulacja temperatury wody w płaszczu) działają automatycznie, bez ingerencji użytkownika. Takie rozwiązanie sprawia, że stanowią estetyczne i funkcjonalne wyposażenie salonu, które może efektywnie ogrzać cały dom.

kominek z płaszczem wodnym
pl_PLPolski