Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to efektywne i jednocześnie energooszczędne źródło ciepła. Stanowi uzupełnienie głównego ogrzewania. Dodatkowo możliwość obserwacji zjawiskowej wizji ognia sprawia, że kominek wprowadza harmonijny nastrój i specyficzną atmosferę w pomieszczeniu. Przed wyborem konkretnego modelu, warto zapoznać się z jego sposobem pracy. Zatem jak działa kominek z płaszczem wodnym? Co to jest płaszcz wodny? Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Kominek z płaszczem wodnym – co to jest i jak działa?

Kominki z płaszczem wodnym stanowią efektywne źródło dodatkowego ogrzewania domu, szczególnie w tak zwanych okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną. Ponadto doskonale sprawdzą się sytuacjach, gdy chcemy podnieść temperaturę tylko w jednym pomieszczeniu (np. w salonie). Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym może być połączony nie tylko z systemem centralnego ogrzewania, ale również z popularnym ogrzewaniem podłogowym (podłogówką). W praktyce oznacza to znaczne oszczędności.

Co to jest płaszcz wodny? W zależności od konkretnego kominka, płaszcz wodny przyjmuje postać zbiornika lub rury, w której znajduje się woda. Czynnik grzewczy (czyli woda otaczająca palenisko) jest podgrzewany w trakcie spalania paliwa. To wymiennik ciepła, który pochłania energię cieplną ze spalin, a następnie efektywnie podgrzewa wodę przepływającą przez płaszcz. Miejsce, w którym następuje podgrzewanie wody jest nazywane odbiornikiem. Podgrzana woda może być rozprowadzana nie tylko do systemów rur połączonych z grzejnikami, ale również do instalacji ogrzewania podłogowego. W zależności od sposobu podłączenia, kominek z płaszczem wodnym może stanowić efektywne źródło ciepła ogrzewające jedno lub kilka (wybranych) pomieszczeń.

Pozostałe informacje dotyczące sposobu działania kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Uniwersalny wygląd sprawia, że kominek stanowi spójną całość z niewielkimi oraz przestrzennymi pomieszczeniami. W przeciwieństwie do standardowych (zwykłych) koników, ciepło pochodzące ze spalonego paliwa nie jest wraz ze spalinami wyprowadzane przez komin na zewnątrz, ale efektywnie wykorzystywane do ogrzewania.

Bezpieczne użytkowanie kominka z płaszczem wodnym

Nawet w przypadku długiego spalania dużej ilości paliwa opałowego (np. sezonowanego drewna), woda w płaszczu nie zagotuje się. Jednym z wbudowanych zabezpieczeń jest tak zwana wężownica schładzająca wyposażona w precyzyjnie działający i niezawodny czujnik temperatury. Najważniejszym zadaniem tego elementu jest stałe nadzorowanie aktualnej temperatury wody i niedopuszczenie do sytuacji, w której woda zacznie się gotować (czyli osiągnie temperaturę 100°C). W sytuacji, gdy temperatura wody w płaszczu wodnym zacznie zbliżać się do tej granicy, wówczas czujnik wysyła sygnał i następuje automatyczne otwarcie zaworu. W razie potrzeby, nadmiar wody jest odprowadzany bezpośrednio do kanalizacji.

Wpuszczenie do instalacji zimnej wody natychmiast obniża jej temperaturę. Cały proces dzieje się w pełni automatycznie i nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika. Jego działanie jest praktycznie niezauważalne. Skuteczne i niezawodne zabezpieczenie pozwala na użytkowania kominka z płaszczem wodnym długi czas, bez obawy o uszkodzenia spowodowane gotującą się wodą.

Jak zamontować kominek z płaszczem wodnym?

Aby bezpiecznie zamontować kominek i podłączyć go do instalacji centralnego ogrzewania lub systemu ogrzewania podłogowego, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy. W przeciwnym wypadku producent kominka z płaszczem wodnym może nie uznać gwarancji, czyli bezpłatnej naprawy uszkodzeń wynikającej pośrednio lub bezpośrednio z nieprawidłowego montażu.

Kluczowe zalety z kominka z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym to interesująca propozycja dla wszystkich osób, które wysoko cenią zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Nowoczesne kominki są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Ich konstrukcja i funkcjonalne rozwiązania sprawiają, że czynności konserwacyjne są ograniczone do absolutnego minimum. Wybrane modele są wyposażone w tak zwany system czystej szyby. Dzięki niemu wizja ognia jest szczególnie piękna. Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym umożliwia redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem. Wielkość oszczędności jest uzależniona m.in. od typu kominka, jego mocy, sposobu ocieplenia domu, wielkości domu, rodzaju okien i paliwa opałowego. W niektórych przypadkach redukcja kosztów przy ogrzewaniu domu kominkiem może wynosić nawet -40%, w stosunku do kosztów poniesionych użytkując wyłącznie główne źródło ciepła.

Kolejną zaletą kominków tego typu jest wysoka sprawność wynosząca ponad 80%. Wynika to m.in. ze szczelności płaszcza wodnego, który otacza niemalże całe palenisko. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym, produkowane przez renomowane firmy, spełniają wszystkie polskie i europejskie wymagania. Ponadto wyróżniają się niezawodnym działaniem, nawet w przypadku częstego użytkowania. Szereg zalet sprawia, że kominki tego typu cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich zakup to trafiona inwestycja, która szybko zwraca się w postaci oszczędności i możliwość obserwacji pięknej wizji ognia, gdy tylko przyjdzie na to ochota.

ogień w kominku
pl_PLPolski