Jak wybrać kominek, który ogrzeje cały dom?

Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W jaki sposób działa?
Kominek nie musi ogrzewać wyłącznie pomieszczenia, w którym się znajduje. Nowoczesne modele dzięki systemowi DGP pozwalają energii dotrzeć również do pozostałych wnętrz. Zastosowanie tej technologii sprawia, że kominek staje się pełnoprawnym dodatkowym źródłem ciepła dla całego domu. Warto, więc poznać technologię DGP bliżej.

Idea kominków z systemem DGP nie jest skomplikowana. Chodzi o to, by odzyskać marnowane w zwykłych wkładach ciepło, a następnie przetransportować je do innych części domu. Ilość niewykorzystanej energii w kominkach bez dystrybucji gorącego powietrza bywa czasem naprawdę spora, bo nawet modele o niewielkiej mocy potrafią wygenerować kilkaset procent więcej ciepła niż wynika to z zapotrzebowania danego pomieszczenia. Efekt? Obszar bezpośrednio przy palenisku jest wręcz nieznośnie dogrzany, podczas gdy w jego pozostałych częściach salonu może być zimno.

W kominkach z systemem DGP ciepło jest odzyskiwane zarówno z samego wkładu, jak i rury kominowej. Rozgrzane powietrze trafia do kanałów, którymi jest rozprowadzane do innych pomieszczeń.

 

System DGP – Grawitacyjny i z wymuszonym obiegiem.

Obieg gorącego powietrza wewnątrz systemu może odbywać się dzięki grawitacji lub być wymuszony w sztuczny sposób.

Pierwsze rozwiązanie sprawdza się w przypadku niewielkich instalacji – pozwala wydajnie rozprowadzić powietrze na odległość około 3 metrów od kominka. W przeciwnym przypadku, zanim dotrze do wylotu kanału ulega już ochłodzeniu, którego stopień jest zależny od długości pokonanej trasy. To z kolei przekłada się na malejącą wraz z każdym centymetrem efektywność systemu.

Jeżeli za pomocą kominka planujemy dogrzewać również bardziej odległe pomieszczenia w naszym domu, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie technologii DGP z wymuszonym obiegiem powietrza. Przy tym rozwiązaniu konieczne jest zastosowanie turbiny, która będzie zasysać rozgrzane powietrze, by następnie kierować je do kanałów, które rozprowadzą gorące powietrze do tych bardziej oddalonych pomieszczeń w naszym domu.

Ceną za wydajność takich systemów są jednak wyższe koszty eksploatacji (turbina jest zasilana energią elektryczną), większa awaryjność oraz wrażliwość na przerwy w dostawach prądu.

 

 

Jakie są elementy systemu DGP?

By system DGP mógł pracować, w jego skład muszą wejść następujące elementy:

wlot powietrza – powinien być zamontowany w zewnętrznej ścianie domu na wysokości uniemożliwiającej dostanie się do instalacji śniegu lub deszczu.

kanały dla powietrza zewnętrznego – jest to pierwszy kanał doprowadzający powietrze do wkładu kominkowego.

przepustnice – dzięki nim nie dochodzi do wychładzania domu, gdy kominek pozostaje nieużywany. 

wkład kominkowy –  każdy będzie odpowiedni, ale na rynku są już kominki fabrycznie przystosowane do pracy w systemie dystrybucji gorącego powietrza, jak np. kaseta CUBO700 , CUBO800

turbina (opcjonalnie) – stosowana wyłącznie w systemach z wymuszonym obiegiem.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o systemie DGP?

Kanały dla gorącego powietrza – mogą być wykonane z kształtek o przekroju:

okrągłym – nie przysparzają problemów podczas montażu i izolacji, a ponadto nie generują znaczących oporów przy transporcie powietrza. Dobrze sprawdzają się w instalacjach poprowadzonych na poddaszach oraz w sufitach podwieszanych.

prostokątnym – poza sufitami, mogą być montowane również w wylewkach. Ich montaż wiąże się z pewnymi trudnościami – powinien więc być przewidziany (a najlepiej od razu przeprowadzony) na etapie projektowania i budowy domu.

Ponadto warto zadbać o odpowiednio rozprowadzone wyloty powietrza, gdyż to właśnie przez nie powietrze dostaje się do poszczególnych pomieszczeń.

Wyloty powietrza mogą być zlokalizowane w podłodze i suficie, a także w dolnej lub górnej części ścian. Najkorzystniejszy rozkład ciepła uzyskamy, umieszczając je w sąsiedztwie okna oraz na podłodze lub przy niej – w takich przypadkach efekty będą zbliżone do tych osiąganych przy ogrzewaniu podłogowym.

W razie wątpliwości porozmawiaj z naszymi doradcami:

+48 800 880 030
k.styczen@stalko.com

 

Zobacz również

Jak działają biokominki?

Jak działają biokominki? Czy do biokominka potrzebny jest komin? Czy biokominek jest szkodliwy dla zdrowia?Wszystko, co musisz wiedzieć o biokominkach - od ich zasady działania, przez korzyści, po porady dotyczące wyboru. Idealny dla każdego, kto rozważa ekologiczne i nowoczesne rozwiązania ogrzewania domu.

Czy biokominki grzeją?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy biokominki są tylko stylowym dodatkiem do wnętrza, czy mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia? W naszym najnowszym wpisie na blogu rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące biokominków. Dowiedz się, jak biokominki przekształcają biopaliwo w ciepło, jakie są ich mocne strony w kontekście ogrzewania, a także jakie mają ograniczenia. Czy biokominki mogą być głównym źródłem ciepła w Twoim domu, czy raczej pełnią funkcję dekoracyjną? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać wszystkie odpowiedzi na te palące pytania!

kominek na gaz calma

Dlaczego warto wybrać kominek gazowy?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego kominki gazowe stają się coraz popularniejsze w nowoczesnych domach? W naszym najnowszym wpisie na blogu odkrywamy, jak te innowacyjne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania. Dowiedz się, jak kominek gazowy łączy w sobie czystość, bezpieczeństwo, oszczędność miejsca i troskę o środowisko, oferując przy tym wyjątkowy komfort i elegancję. Przeczytaj nasz artykuł, aby zrozumieć, dlaczego kominek gazowy to doskonały wybór dla Twojego domu.

Nowoczesne kominki gazowe

Czy marzysz o kominku, który łączy tradycyjne ciepło ognia z nowoczesną technologią? Nasz najnowszy wpis na blogu poświęcony jest nowoczesnym kominkom gazowym, które stają się sercem nowoczesnych domów. Dowiedz się, jak te eleganckie i wygodne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania, oferując czystość, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo. Poznaj różnorodność designów i funkcji, które sprawiają, że kominki gazowe są idealnym wyborem dla każdego wnętrza.

ogień w kominku

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?Kominek z płaszczem wodnym to efektywne i jednocześnie energooszczędne źródło ciepła. Stanowi uzupełnienie głównego ogrzewania. Dodatkowo możliwość obserwacji zjawiskowej wizji ognia sprawia, że kominek wprowadza harmonijny...

kominek z płaszczem wodnym

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?Największą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia do instalacji ogrzewania centralnego lub do systemu ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do standardowych (klasycznych kominków), ciepło ze...

Jak zadbać o kominek po sezonie grzewczym

Kominek to zazwyczaj nieodłączny element każdego, nie tylko nowoczesnego, domu. Jest istotnym punktem dla domowników, tworzy niepowtarzalny i przytulny klimat. Jeśli jednak ma on służyć przez wiele lat i nie stwarzać niebezpieczeństwa po sezonie grzewczym, należy...

O co zapytać instalatora kominka

O co zapytać instalatora wkładu kominkowego?

Czy Twoim marzeniem od zawsze było posiadanie kominka? Planujesz remont i chcesz wybrać ten sposób ogrzewania powierzchni? A może w końcu nadszedł czas wymiany wkładu kominkowego i nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować...

Infolinia
+48 800 880 030

Dane firmy:
Stalko spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością spółka komandytowa

NIP: 9482603545
REGON: 361379132
KRS: 0000836475

Kontakt:
Infolinia:
+48 800 880 030

Zapytania ogólne:
k.styczen@stalko.com

Adres:
OGÓLNY:
ul. Solec 24/253,
00-403 Warszawa

BIURO:
ul. Gdyńska 32,
26-600
Radom

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

pl_PLPolski