Jak zadbać o kominek po sezonie grzewczym?
Kominek to zazwyczaj nieodłączny element każdego, nie tylko nowoczesnego, domu. Jest istotnym punktem dla domowników, tworzy niepowtarzalny i przytulny klimat. Jeśli jednak ma on służyć przez wiele lat i nie stwarzać niebezpieczeństwa po sezonie grzewczym, należy zadbać o prawidłowe jego prawidłowe sprzątanie.

Stan kominka

To, w jaki sposób użytkujemy nasz kominek, rzutuje w późniejszym czasie na jego stan i efektywność działania. Trzeba zatem zwrócić uwagę na rodzaj drewna, którego używamy do opału – zaleca się korzystanie z suchego i twardego drewna. Poza tym stan kominka jest determinowany także przez częstotliwość jego eksploatacji. Jeśli dbamy o niego regularnie jesienią i zimą, łatwiej będzie przeprowadzić generalne sprzątanie kominka po sezonie grzewczym, czyli na wiosnę.

Jak czyścić kominek?

Czyszczenie kominka to czynność, której nie należy odkładać w czasie, jednak nie wszystkim będziemy mogli zająć się samodzielnie. Podejmując się takiego zadania, na samym początku należy pamiętać o tym, aby odczekać, aż wkład kominkowy i wszystkie jego elementy zewnętrzne będą całkowicie ostudzone. Jest to niezbędne do tego, by bezpiecznie uporać się ze sprzątaniem i nie narazić się na poparzenia. Ponadto wystudzenie zapobiega uszkodzeniu części samego kominka.

Rozpoczynając prace porządkowe należy dokładnie oczyścić wkład kominka z popiołu oraz sadzy. Następnie przechodzimy czyszczenia przeszklenia, wymiany zużytych uszczelek w kominku oraz kontroli elementów ruchomych.

Czym myć kominek? Do czyszczenia wewnętrznych elementów wkładu najczęściej używa się pogrzebacza oraz szczotki. W tym procesie usuwa się sadze spalinowe, które mogą znacznie utrudniać proces ogrzewania. Alternatywnie można zakupić specjalistyczny odkurzacz do popiołu. UWAGA: surowo zabronione jest używanie zwykłych odkurzaczy domowych!

Po usunięciu popiołu i wyczyszczeniu elementów wkładu takich jak płyty żeliwne, ruszt i szamot musimy sprawdzić stan uszczelek całego korpusu.

Na tapetę bierzemy zatem uszczelki wokół szyby i drzwiczek. Jeśli elementy te są zniszczone, możemy samodzielnie je wymienić, zaopatrując się w potrzebne u producenta kominka. Są to tak zwane zestawy serwisowe. Poprawnie zamontowane uszczelki usprawniają proces spalania oraz chronią przed niepożądanym zapachem.

Następnym etapem samodzielnego sprzątania kominka będzie przeszklenie drzwiczek kominka.

 

 

Wiele osób używa do jej czyszczenia preparatów domowych lub specjalnie przeznaczonych środków w sprayu, jednak nie jest to rozwiązanie rekomendowane przez producentów wkładów kominkowych. Ostra chemia gospodarcza działa żrąco na stalowe lub żeliwne elementy korpusu kominka. Najlepszą metoda jest polerowanie szyby kominkowej za pomocą zwilżonej ściereczki lub ręcznika papierowego oraz popiołu z ostatniego palenia. Taka ekologiczna pasta ścierna szybko pozwoli dotrzeć nawet uporczywe osady.

W ostatnim etapie należy zadbać o ruchome elementy korpusu kominka.

Elementy przy drzwiczkach pokrywa się smarem żaroodpornym. Kiedy zakończymy prace samodzielne, czas na przegląd kominiarski.

Kominiarz

Kiedy już jesteśmy pewni, że zrobiliśmy wszystko, co do nas należało, powinniśmy postarać się o profesjonalny przegląd kominiarski. Przeprowadzić go może kominiarz posiadający odpowiednie uprawnienia bądź czeladnik kominiarski. To, jak często musimy dokonywać przeglądu, zależy od rodzaju posiadanego komina.

W przypadku kominów:

  • węglowych – cztery razy w roku;
  • spalinowych używanych dla kominków opalanych drewnem – cztery razy w roku;
  • wentylacyjnych – wystarczy sprawdzić raz do roku.

Podczas wizyty kominiarz sprawdza drożność komina i jeśli wszystko jest w porządku, sporządza protokół. Najczęściej jednak fachowiec musi zająć się wyczyszczeniem przewodów kominowych, czyli po prostu wybieraniu sadzy. Należy zapytać o ewentualne prace dodatkowe i stan ogólny części komina, aby przygotować się na dodatkowe zabiegi.

Kiedy przegląd nie wystarczy

Czasami po wizycie kominiarza musi nastąpić renowacja kominka. Do wymiany w takiej sytuacji mogą nadawać się całe wkłady lub poszczególne elementy. Wówczas wymieniać trzeba drzwiczki, uszczelki, elementy żeliwne, obudowę, ale też starą izolację lub rury odprowadzające spaliny. Nie powinno się traktować tego jako niepotrzebne inwestycje, gdyż dobrze sprawujący się kominek to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim efektywne ogrzewanie oraz bezpieczeństwo. Renowacja to także kwestie estetyczne, które możemy zmieniać wedle uznania.

Jak wyczyścić kominek

Zobacz również

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?Największą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia do instalacji ogrzewania centralnego lub do systemu ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do standardowych (klasycznych kominków), ciepło ze...

ogień w kominku

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?Kominek z płaszczem wodnym to efektywne i jednocześnie energooszczędne źródło ciepła. Stanowi uzupełnienie głównego ogrzewania. Dodatkowo możliwość obserwacji zjawiskowej wizji ognia sprawia, że kominek wprowadza harmonijny...

kominek z płaszczem wodnym

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?Największą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia do instalacji ogrzewania centralnego lub do systemu ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do standardowych (klasycznych kominków), ciepło ze...

O co zapytać instalatora kominka

O co zapytać instalatora wkładu kominkowego?

Czy Twoim marzeniem od zawsze było posiadanie kominka? Planujesz remont i chcesz wybrać ten sposób ogrzewania powierzchni? A może w końcu nadszedł czas wymiany wkładu kominkowego i nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować...

Kominek w domu z rekupracją

Kominek i rekuperacja?

Według nowych Warunków Technicznych (WT2021) od 1 stycznia 2021 roku system regulujący obieg powietrza w budynku za pomocą wentylacji mechanicznej lub rekuperacji będzie obowiązkowym elementem nowo powstających domów. Wynika to z energooszczędnego i ekologicznego...

Ogrzewanie domu kominkiem dystrybucja gorącego powietrza

Jak wybrać kominek, który ogrzeje cały dom?

Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W jaki sposób działa?Kominek nie musi ogrzewać wyłącznie pomieszczenia, w którym się znajduje. Nowoczesne modele dzięki systemowi DGP pozwalają energii dotrzeć również do pozostałych wnętrz. Zastosowanie tej...

Infolinia
+48 800 880 030

Dane firmy:
Stalko spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością spółka komandytowa

NIP: 9482603545
REGON: 361379132
KRS: 0000836475

Kontakt:
Infolinia:
+48 800 880 030

Zapytania ogólne:
k.styczen@stalko.com

Adres:
OGÓLNY:
ul. Solec 24/253,
00-403 Warszawa

BIURO:
ul. Gdyńska 32,
26-600
Radom

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

pl_PLPolski