Kominek i rekuperacja?
Według nowych Warunków Technicznych (WT2021) od 1 stycznia 2021 roku system regulujący obieg powietrza w budynku za pomocą wentylacji mechanicznej lub rekuperacji będzie obowiązkowym elementem nowo powstających domów. Wynika to z energooszczędnego i ekologicznego podejścia. Jednocześnie spora część inwestorów marzy o cieple domowego ogniska w postaci kominka. Okazuje się, że jedno wcale nie musi wykluczać drugiego. Wystarczy zastosować kominek/piec wolnostojący przystosowany do tego typu systemów!

Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja jest to wymiana powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. W przypadku wentylacji, urządzeniem sterującym tym procesem jest rekuperator – urządzenie elektryczne zapewniające w budynku wymianę powietrza przez wywiewanie powietrza zużytego przy jednoczesnym dostarczaniu powietrza świeżo przefiltrowanego. Podczas tej wymiany rekuperator ogrzewa powietrze nawiewane za pomocą wbudowanego wymiennika ciepła, wykorzystując ciepło wywiewanego powietrza, dzięki czemu odzyskujemy ciepło w budynku.

Kominki w domu z rekuperacją?
Aby kominek/piec wolnostojący mógł pracować w domu z rekuperacją musi posiadać zamkniętą komorę spalania z własnym dopływem powietrza z zewnątrz. Powietrze z zewnątrz jest doprowadzane przeważnie za pomocą rur pod posadzką, które mają za zadanie dostarczyć świeże powietrze spoza domu do kominka tak, aby kominek nie pobierał powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Taki wkład kominkowy, odpowiednio zainstalowany, wraz z rekuperatorem jest w stanie zapewnić odpowiedni komfort termiczny, nie wpływając na pracę instalacji. Warto sprawdzić przed zakupem czy dany wkład/ piec wolnostojący posiada deklarację producenta, iż nadaje się on do stosowania w tego typu systemach.

UWAGA! W przypadku kominków bez zamkniętej komory spalania i kominków pobierających powietrze z pomieszczenia istnieje bardzo duże ryzyko wydymiania kominka (poprzez zaciąganie powietrza przez rekuperator), co z kolei może grozić zaczadzeniem. Takie układy nie są w stanie działać prawidłowo z tego typu systemami.

Zalety kominka z rekuperacją?
odzysk ciepła z powietrza wywiewanego (szczególnie zimą pomieszczenia nie są schładzane zimnym powietrzem z zewnątrz lecz ogrzanym przez rekuperator);

  • mniejsze koszty ogrzewania;
  • lepszy komfort cieplny;
  • stała wentylacja pomieszczeń;
  • filtracja powietrza z pyłów i kurzu;

Na co warto uważać w przypadku rekuperacji/wentylacji mechanicznych?
Przy instalacji rekuperacji warto rozważyć współpracę ze sprawdzoną firmą z doświadczeniem (kategorycznie nie wolno podłączać instalacji samemu), gdyż złe podłączenie rekuperacji może wpłynąć na jej złe funkcjonowanie oraz możliwość uszkodzenia i finalnie złą pracę kominka.

W przypadku zbyt bliskiego umiejscowienia otworów wylotowych powietrza zaciąganego przez rekuperator, mimo szczelności kominka, może wystąpić ryzyko wystąpienia ciągu wstecznego, czyli zaciągania spalin z komina do pomieszczenia. Efekt ten również może wystąpić w przypadku złych ustawień rekuperacji. Wówczas ilość powietrza wyciąganego z pomieszczenia jest znacznie większa od ilości powietrza wdmuchiwanego, przez co w pomieszczeniu wytwarza się podciśnienie zaciągające powietrze z wszelkich dostępnych dopływów powietrza, w tym przypadku z kominka.

Podczas montażu kominka i rekuperacji należy również brać pod uwagę inne urządzenia zakłócające równowagę ciśnienia w pomieszczeniu takie jak np. okap w kuchni otwartej połączonej z salonem.

W razie wątpliwości porozmawiaj z naszymi doradcami:

+48 800 880 030
k.styczen@stalko.com

 

pl_PLPolski