O co zapytać instalatora wkładu kominkowego?

Czy Twoim marzeniem od zawsze było posiadanie kominka? Planujesz remont i chcesz wybrać ten sposób ogrzewania powierzchni? A może w końcu nadszedł czas wymiany wkładu kominkowego i nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się do rozmowy z instalatorem oraz sprawdź, jakie pytania warto zadać mu zarówno przed, jak i po wykonaniu usługi.

Czy warto samemu wybrać wkład kominkowy?
Planując remont bardzo często popełniamy jeden, kluczowy błąd. Zamiast zasięgnąć wcześniejszej porady fachowca, samodzielnie wybieramy wkład kominkowy, który jest dla nas najładniejszy. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że idealny wizualnie kominek nie jest w pełni dopasowany do potrzeb ogrzewanej przestrzeni oraz wcześniej wykonanej instalacji. Właśnie dlatego, przed zakupem wkładu kominkowego, naszą decyzję powinniśmy skonsultować z fachowcem. Instalator będzie od razu wiedział, czy podobający się nam model sprawdzi się w pomieszczeniu – a także doradzi w ewentualnym wyborze innego wkładu.

Jakie warunki musi spełnić wybrany przez nas wkład kominkowy?
Jeśli wkład, na który się zdecydowaliśmy, jest nieodpowiedni do danego wnętrza, instalator wskaże, jakie warunki powinien spełnić idealny kominek. Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka, dlatego też lista niezbędnych cech pozwoli efektywnie zawęzić nasze poszukania.

Na tym etapie powinniśmy powiedzieć instalatorowi, na czym najbardziej zależy nam w kominku. Jeśli chcemy, by pełnił w głównej mierze funkcję dekoracyjną, wówczas parametry ogrzewania nie będą aż tak ważne. Jeżeli natomiast ma być głównym źródłem ogrzewania – wówczas fachowiec powinien pomóc nam we obliczeniu odpowiedniej mocy grzewczej urządzenia.

Jak korzystać z kominka?
Po wykonaniu usługi montażu, instalator powinien przedstawić nam zasady korzy-stania z wkładu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące korzystania z urządzenia, jest to najlepszy czas, by dopytać o interesujące nas kwestie.

Instalator powinien wytłumaczyć nam, jakie drewno będzie najlepsze do kominka, a także zaprezentować obsługę wkładu. Powinien również pokazać, jak działają po-szczególne części urządzenia, jak również przedstawić zasady optymalnego ogrzewania. W razie wątpliwości, fachowiec pokaże również, ile drewna powinniśmy umieścić na palenisku oraz jak bezpiecznie usunąć popiół. Wyjaśni, w jaki sposób regulować dopływ powietrza w urządzeniu. Warto także dopytać go, jakie ustawienie przepływu będzie najlepsze pod kątem dymienia szyb.

Jak dbać o kominek?
Jednym z zagadnień, które bardzo często pomijamy podczas rozmowy z monterem, jest pielęgnacja wkładu kominkowego. Regularne czyszczenie wnętrza przy pomocy specjalnie dobranych środków znacznie przedłuża życie instalacji i umożliwia jej wieloletnie użytkowanie.

Instalatorzy kominków zwykle orientują się w nowościach na rynku środków czysz-czących i mogą polecić profesjonalne preparaty, które znacznie ułatwiają czyszczenie zabrudzonych powierzchni. Specjalistyczne produkty efektywnie eliminują brud i okopcenie – nie niszcząc przy tym powierzchni wkładu – a także ograniczają osadzanie się zabrudzeń podczas kolejnego użytkowania kominka.
Czy kominek zawsze jest bezpieczny?
Montując kominek, chcemy by służył nam przez wiele lat. Niestety wielu użytkowników wkładów nie zdaje sobie sprawy z tego, że przy takim ogrzewaniu domu kontrolne przeglądy instalacji są koniecznością.

Właśnie z tego powodu podczas rozmowy z instalatorem warto również dopytać o szczegółowe wytyczne związane z bezpieczeństwem użytkowania systemu. Fachowiec powinien wytłumaczyć nam, w jaki sposób korzystać z kominka tak, by słu-żył nam przez długi czas. Możemy również dopytać go o szczegółowe kwestie związane z wykonaniem przeglądów kominiarskich oraz ich częstotliwością.
Co w przypadku awarii kominka?
Chociaż kupując nowy wkład kominkowy bardzo rzadko myślimy o tym, że mógłby się popsuć, warto przygotować się na każdą ewentualność. Obecnie stosowane wkłady kominkowe charakteryzują się wysoką jakością wykonania i komponentów, dlatego bardzo sporadycznie ulegają awariom. Niestety brak przeglądów, nieodpowiednie czyszczenie i eksploatacja mogą doprowadzić do awarii.

Każdą zauważoną nieprawidłowość w działaniu wkładu kominkowego powinniśmy natychmiast skonsultować z fachowcem, który od razu wskaże nam, czy mamy po-wód do niepokoju. Warto więc jeszcze na etapie montażu wkładu dopytać instalatora czy prowadzi także serwis i w jaki sposób najlepiej skontaktować się z nim w razie nagłej awarii ogrzewania.

W razie wątpliwości porozmawiaj z naszymi doradcami:

+48 800 880 030
k.styczen@stalko.com

 

Zobacz również

Jak działają biokominki?

Jak działają biokominki? Czy do biokominka potrzebny jest komin? Czy biokominek jest szkodliwy dla zdrowia?Wszystko, co musisz wiedzieć o biokominkach - od ich zasady działania, przez korzyści, po porady dotyczące wyboru. Idealny dla każdego, kto rozważa ekologiczne i nowoczesne rozwiązania ogrzewania domu.

Czy biokominki grzeją?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy biokominki są tylko stylowym dodatkiem do wnętrza, czy mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia? W naszym najnowszym wpisie na blogu rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące biokominków. Dowiedz się, jak biokominki przekształcają biopaliwo w ciepło, jakie są ich mocne strony w kontekście ogrzewania, a także jakie mają ograniczenia. Czy biokominki mogą być głównym źródłem ciepła w Twoim domu, czy raczej pełnią funkcję dekoracyjną? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać wszystkie odpowiedzi na te palące pytania!

kominek na gaz calma

Dlaczego warto wybrać kominek gazowy?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego kominki gazowe stają się coraz popularniejsze w nowoczesnych domach? W naszym najnowszym wpisie na blogu odkrywamy, jak te innowacyjne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania. Dowiedz się, jak kominek gazowy łączy w sobie czystość, bezpieczeństwo, oszczędność miejsca i troskę o środowisko, oferując przy tym wyjątkowy komfort i elegancję. Przeczytaj nasz artykuł, aby zrozumieć, dlaczego kominek gazowy to doskonały wybór dla Twojego domu.

Nowoczesne kominki gazowe

Czy marzysz o kominku, który łączy tradycyjne ciepło ognia z nowoczesną technologią? Nasz najnowszy wpis na blogu poświęcony jest nowoczesnym kominkom gazowym, które stają się sercem nowoczesnych domów. Dowiedz się, jak te eleganckie i wygodne urządzenia zmieniają podejście do domowego ogrzewania, oferując czystość, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo. Poznaj różnorodność designów i funkcji, które sprawiają, że kominki gazowe są idealnym wyborem dla każdego wnętrza.

ogień w kominku

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?Kominek z płaszczem wodnym to efektywne i jednocześnie energooszczędne źródło ciepła. Stanowi uzupełnienie głównego ogrzewania. Dodatkowo możliwość obserwacji zjawiskowej wizji ognia sprawia, że kominek wprowadza harmonijny...

kominek z płaszczem wodnym

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?

Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom?Największą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia do instalacji ogrzewania centralnego lub do systemu ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do standardowych (klasycznych kominków), ciepło ze...

Jak zadbać o kominek po sezonie grzewczym

Kominek to zazwyczaj nieodłączny element każdego, nie tylko nowoczesnego, domu. Jest istotnym punktem dla domowników, tworzy niepowtarzalny i przytulny klimat. Jeśli jednak ma on służyć przez wiele lat i nie stwarzać niebezpieczeństwa po sezonie grzewczym, należy...

Kominek w domu z rekupracją

Kominek i rekuperacja?

Według nowych Warunków Technicznych (WT2021) od 1 stycznia 2021 roku system regulujący obieg powietrza w budynku za pomocą wentylacji mechanicznej lub rekuperacji będzie obowiązkowym elementem nowo powstających domów. Wynika to z energooszczędnego i ekologicznego...

Infolinia
+48 800 880 030

Dane firmy:
Stalko spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością spółka komandytowa

NIP: 9482603545
REGON: 361379132
KRS: 0000836475

Kontakt:
Infolinia:
+48 800 880 030

Zapytania ogólne:
k.styczen@stalko.com

Adres:
OGÓLNY:
ul. Solec 24/253,
00-403 Warszawa

BIURO:
ul. Gdyńska 32,
26-600
Radom

MAGAZYN:
ul. Łukasika 3,
26-600 Radom

pl_PLPolski