Ogrzewanie domu kominkiem – sposób na obniżenie wysokich kosztów ogrzewania

Nowoczesne kominki (m.in. modele z płaszczem wodnym), w przeciwieństwie do klasycznych konstrukcji, pełnią zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Pozwalają na efektywne i co najważniejsze ekonomiczne ogrzewanie nawet dużych domów. Jak to możliwe?

Klasyczne kominki ogrzewają wyłącznie pomieszczenie, w którym są zamontowane. Ciepło wraz ze spalinami trafia bezpośrednio do komina i jest odprowadzane na zewnątrz (czyli marynowane). Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym działa zupełnie inaczej. Spaliny stopniowo ogrzewają czynnik grzewczy (czyli wodę) znajdują się w specjalnej rurze lub zbiorniku. Kominek jest połączony z systemem centralnego ogrzewania, dzięki czemu gorąca woda trafia do kaloryferów i w ten sposób ogrzewa inne pomieszczenie. Jednak czy ogrzewanie podłogowe z kominka jest możliwe? Jak najbardziej tak. Funkcjonuje na podobnej zasadzie jak w przypadku ogrzewania centralnego.

W jaki sposób działa kominek z płaszczem wodnym? Wyjaśnienie krok po kroku

Najważniejszą zaletą nowoczesnych kominków (m.in. wyposażonych w płaszcz wodny) jest możliwość podłączenia do systemu centralnego ogrzewania lub ogrzewania podłogowego, czyli popularnej podłogówki. Jednak w jaki sposób działają kominki z płaszczem wodnym?

Wbudowany płaszcz wodny sprawia, że kominki wyróżniają się bardzo wysoką sprawnością przekraczającą 80%. Jednak czym tak naprawdę jest płaszcz wodny i jakie spełnia funkcje? Mianem płaszcza wodnego w kominkach określa się zbiornik lub rurę wypełnioną czynnikiem grzewczym (wodą). Konstrukcja płaszcza wodnego jest zaprojektowana w taki sposób, aby odbierać maksymalną ilość ciepła z paleniska. Z tego powodu płaszcz wodny jest również nazywany wymiennikiem ciepła.

Działanie kominka z płaszczem wodnym – ciąg dalszy

W zależności od konkretnego modelu kominka, płaszcz wodny wyróżnia się pojemnością 45 dm³ lub 65 dm³ (na rynku można znaleźć również modele charakteryzujące się inną pojemnością płaszcza). Woda w zbiorniku lub rurze jest szybko podgrzewana i dystrybuowana do podłączonego systemu. Takie rozwiązanie wyróżnia się elastycznością, ponieważ w trakcie montażu kominka użytkownicy mogą wybrać, które pomieszczenia będą ogrzewane (jedno, kilka lub wszystkie).

Kominek ogrzewający cały dom przede wszystkim musi wyróżniać się odpowiednio wysoką mocą nominalną i tak zwanym zakresem obciążenia grzewczego. Najwydajniejsze kominki umożliwiają efektywne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne ogrzewanie domów o powierzchni do 250 m². W praktyce oznacza to uniwersalne zastosowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć o sposobie działania kominka?

Czy ogrzewanie kominkiem całego domu jest bezpieczne? Czy woda w płaszczu wodnym może się zagotować i uszkodzić instalację centralnego ogrzewania lub system ogrzewania podłogowego? Te i wiele innych podobnych pytań zadają osoby, które planują inwestycję związaną z zakupem kominka. Odpowiedź na wszystkie powyższe pytania jest prosta. Ogrzewanie domu kominkiem jest w pełni bezpieczne. Ryzyko związane z nadmiernym podgrzaniem wody (zagotowaniem) nie występuje.

Kominki wyposażone w płaszcz wodny (bez względu na jego pojemność) mają wbudowane skuteczne i niezawodne zabezpieczenia. Jednym z nich jest czujnik temperatury, który nieustannie monitoruje temperaturę wody. Kluczowym elementem tego systemu zabezpieczającego jest tak zwana wężownica schładzająca, która nie dopuszcza do zagotowania się wody (czyli osiągnięcia 100℃) W momencie, gdy czynnik grzewczy osiągnie określoną wartość np. 95℃, zawór automatycznie się otwiera i natychmiast obniża temperaturę wody. Cały ten proces dzieje się automatycznie bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Oznacza to, że nawet w przypadku długiego palenia dużą ilością drewna eksploatacja kominka jest w pełni bezpieczna.

Ogrzewanie podłogowe z kominka – jakie paliwo (drewno) jest najlepsze?

Wydajne, a co za tym idzie ekonomiczne ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym, jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj i jakość paliwa (drewna). Najlepszym opałem jest drewno sezonowane wybranych gatunków drzew liściastych. Doskonale spala się nie tylko buk, ale również brzoza, a także grab. Zalecana wilgotność drewna zawiera się w przedziale od 12% do 20%. Stosując się do tych porad, użytkownicy mogą liczyć nie tylko na maksymalne wykorzystanie energii cieplnej (a co za tym idzie wydajne i ekonomiczne ogrzewanie), ale również niezwykle niską emisję pyłków i CO. W codziennym użytkowaniu oznacza to niższe koszty i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ogrzewanie podłogowe z kominka wyposażonego w płaszcz wodny jest równie efektywne, jak w przypadku centralnego ogrzewania z systemem kaloryferów. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest brak kaloryferów, które zajmują przestrzeń w pomieszczeniach i niejednokrotnie nie pasują do wystroju wnętrz.

Kominek ogrzewający cały dom – na jakie oszczędności można liczyć?

Kominek z płaszczem wodnym to skuteczny sposób na obniżenie wysokich kosztów ogrzewania domu. Wielkość oszczędności jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość domu, kolejny to sposób ocieplenia (lub jego brak), następny to rodzaj okien (jednoszybowe, dwuszybowe lub trzyszybowe). Nie bez znaczenia jest również typ kominka, a dokładniej jego moc i jakość spalanego paliwa (drewna). Podsumowując wszystkie składowe, ogrzewanie domu kominkiem pozwala na obniżenie wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W niektórych przypadkach redukcja wydatków ukształtowała się na poziomie 30%, a nawet 40%.

Zatem czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym wyróżniający się wysoką sprawnością, niezawodnością i estetycznym wyglądem? Zdecydowanie tak. Prawidłowe użytkowanie (zgodne z zaleceniami producenta) sprawi, że oszczędności zaczną pojawiać się już w pierwszym sezonie grzewczym.

Ogrzewanie kominkiem z nadmuchem – najważniejsze informacje

Nowoczesne kominki z nadmuchem, podobnie jak modele wyposażone w płaszcz wodny, umożliwiają efektywne i praktycznie bezstratne rozprowadzanie ciepła po całym domu. Wydajny system dystrybucji powietrza sprawia, że kominki z nadmuchem pełnią zarówno funkcje estetyczne, jak i użyteczne. Solidny i ciężki wkład kominkowy charakteryzujący się dużą pojemnością umożliwia nie tylko duży załadunek, ale również akumulację dużej ilości energii cieplnej.

W momencie, gdy wkład kominkowy jest nagrzany, wymiennik ciepła efektywnie podgrzewa powietrze. Następnie gorące powietrze jest rozprowadzane kanałami po pomieszczeniach. Wybrane modele kominków z nadmuchem są wyposażone w efektywnie działającą technologię dopalania spalin. Dzięki niej temperatura w komorze spalania jest jeszcze wyższa, bez konieczności dokładania (czyli zużywania) paliwa. Nowoczesne kominki z nadmuchem gorącego powietrza są przystosowane do systemów rekuperacji.

Ogrzewanie domu kominkiem – montaż i eksploatacja

Prawidłowy montaż i eksploatacja kominka to dwie najważniejsze czynności gwarantujące bezproblemowe działanie. Cały proces montażu i podłączenia do systemu centralnego ogrzewania, rekuperacji lub ogrzewania podłogowego musi być przeprowadzony przez firmę specjalizującą się w usługach tego typu.

Samodzielny montaż jest nie tylko niebezpieczny, ale również może być przyczyną licznych uszkodzeń, których nie obejmuje gwarancja. Z tego powodu jedynym słusznym wyborem jest skorzystanie z usług ekspertów.

Kominek ogrzewający cały dom, a dokładnie czynności konserwacyjne związane z eksploatacją są ograniczone do niezbędnego minimum. Jak to możliwe? Przede wszystkim ze względu na innowacyjne rozwiązanie takie jak system czystej szyby. W codziennym użytkowaniu pozwala to nie tylko na niezwykle zjawiskową obserwację wizji ognia, ale również ograniczenie czynności związanych z czyszczeniem.

Dodatkowo niektóre kominki są wyposażone w masywny, żeliwny ruszt charakteryzujący się uchylną konstrukcją. Takie rozwiązanie sprawia, że czyszczenie paleniska (dokładne usuwanie popiołu) jest wygodne i przede wszystkim szybkie. Eksploatacja nowoczesnych kominków (z nadmuchem lub płaszczem wodnym) jest zdecydowanie bardziej komfortowa, prostsza i szybsza niż tradycyjnych kominków. Takie połączenie sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się z posiadania kominka, którego obsługa jest w minimalnym stopniu absorbująca.

Kominek ogrzewający cały dom – czym powinien się wyróżniać? Kilka zdań o aspektach technicznych

Aby ogrzewanie domu kominkiem było efektywne i oszczędne, musi zostać spełnionych kilka warunków. Pierwszy z nich dotyczy obciążenia grzewczego. W przypadku dużych domów ten parametr powinien zawierać się w zakresie od 10,5 kW do 27 kW. Z kolei moc nominalna powinna kształtować się w okolicach 21 kW.

Kominki montowane w mniejszych domach nie muszą wyróżniać się aż tak dużą mocą. Dobrze ocieplone budynki z powierzchnią mieszkalną poniżej 150 m² mogą być wydajnie, ekologicznie i oszczędnie ogrzewane kominkami, których moc nominalna wynosi 16 kW lub 19 kW. Z kolei wystarczający zakres obciążenia grzewczego to od około 8 kW do około 24 kW. Wszystkie podane powyżej wartości należy traktować jako przybliżone.

Pozostałe parametry techniczne kominków

Nie bez znaczenia jest również temperatura spalin, a także pole czynne kratek wlotowych i wylotowych. W trakcie wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany.

Najtrwalsze kominki produkuje się ze specjalnej stali kotłowej gatunku P265GH. Wzrost cen ogrzewania sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe źródło ciepła. Kominki z płaszczem wodnym lub z systemem nadmuchu gorącego powietrza, ze względu na wysoką sprawność, niezawodność i łatwą obsługę są coraz częściej spotykane nie tylko w nowych, ale również kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięcioletnich domach.

kominek dający ciepło
pl_PLPolski