Kominek. Co trzeba wiedzieć przed jego wyborem i instalacją?
Choć według aktualnie obowiązujących przepisów, kominek nie może pełnić funkcji jedynego źródła ciepła w budynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się dodatkowym. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele argumentów. Tworzona przez niego atmosfera, dekoracyjny charakter, oszczędności i troska o środowisko to tylko niektóre z nich. By jednak stały się naszym udziałem, musimy wybrać odpowiedni model. Jako że może to sprawiać pewne problemy, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym odpowiadamy na 4 najważniejsze pytania związane z doborem kominka.

Który typ kominka wybrać?
Komfort użytkowania, wydajność, ilość emitowanych zanieczyszczeń oraz walory wizualne w dużej mierze zależą od rodzaju kominka. Do wyboru mamy modele zaliczane do jednego z następujących typów:

• kominek z paleniskiem otwartym: klasyczne rozwiązanie, cechujące się jednak niską efektywnością i wysoką emisją zanieczyszczeń, z których spora część trafia do pomieszczenia;

• kasety kominkowe: wyróżnia je dodatkowy płaszcz z blachy, wewnątrz którego krąży powietrze – dolnym otworem wlatuje zimnym, zaś górnym wydostaje się rozgrzane;

• wkłady powietrzne z opcjonalnym systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza): mogą przekazywać energię bezpośrednio to wnętrza z kominkiem oraz do innych pomieszczeń, wykorzystując grawitację lub nadmuchy;

• wkłady z płaszczem wodnym: w uproszczeniu można nazwać je dekoracyjnymi kotłami na paliwo stałe. W płaszczu dochodzi do ogrzania wody, która następnie trafia do grzejników, a po utracie temperatury wraca do kominka. Urządzenia tego typu zwykle mogą współpracować z głównym źródłem ciepła w ramach jednej instalacji;

• piece wolno stojące (tak zwane kozy): dają większą swobodę w aranżowaniu przestrzeni – można ustawić je w różnych miejscach, a różnorodność projektów pozwala znaleźć model najlepiej dopasowany do danego wnętrza.

Co proponujemy?
W ofercie Hitze znajdziecie 112 modeli wkładów kominkowych z możliwością ich dalszej personalizacji. Poszczególne linie odpowiadają na zróżnicowane potrzeby danego domu i klienta.

System MAXVISION to nowa seria 3 kominków TRINITY z trójstronnym przeszkleniem dającym pełną i naturalną wizję ognia. Minimalistyczny design w połączeniu z powiększonymi szybami idealnie uzupełnia przestronne wnętrza nowoczesnych domów.

System PREMIUM to seria 16 kominków ARDENTE zaprojektowanych tak by stanowiły sumę najlepszych rozwiązań technicznych z naszej oferty. Dostępne warianty tunelowego przeszklenia DUO i komfort codziennego użytkowania sprawiają, że są wybierane przez najbardziej wymagających klientów.

System CUSTOM to seria 36 kominków ALBERO będąca bazową ofertą firmy z największymi możliwościami personalizacji wyglądu kominka. Ponad połowa modeli to popularne wkłady narożne w szerokim wachlarzu wielkości i rodzajów przeszkleń.

System EASY FIT to seria 18 kominków HST stworzonych do zabudowy o pomniejszonej głębokości. Najczęściej są wybierane jako kominki dekoracyjne, jako źródło ciepła w domach pasywnych oraz mniejszych pomieszczeniach. Bezrusztowe palenisko jest doceniane przez klientów preferujących usuwanie popiołu odkurzaczem.

System ECONOMY to seria 9 kominków STMA o uproszczonej konstrukcji w standardowych rozmiarach. Odpowiada potrzebom wszystkich szukających niezawodności w przystępnej cenie. Dostępne akcesoria instalacyjne obniżają również koszty wykonania obudowy.

Kasety kominkowe CUBO
System KASET to rozszerzenie oferty dla instalacji wykorzystujących istniejące już paleniska otwarte. Kasety kominkowe pozwalają także istotnie zmniejszyć rozmiar nowej obudowy dzięki automatycznemu obiegowi powietrza przy jednoczesnym wzmocnieniu efektu grzewczego w pomieszczeniu.

AQUASYSTEM to seria 30 kominów wodnych ALBERO przystosowanych do pracy z instalacją wodną CO. Pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie spalanego drewna i ogrzanie całego domu. Możliwości personalizacji wyglądu kominka jak w systemie CUSTOM wyróżniają je na tle oferty rynkowej.

Moc kominka. Jak ją dobrać?
Optymalną moc kominka można z dużą dokładnością oszacować za pomocą wzoru:

D = V x G x Dt [W], gdzie:

D to strata ciepła równa oczekiwanej mocy kominka;

V to kubatura budynku wyrażona w metrach sześciennych;

G to współczynnik przenikalności cieplnej (wynoszący, w zależności od jakości termoizolacji, 0.75, 0.90, 1.20 lub 2.00)

Dt to różnica między temperaturą na zewnątrz, a oczekiwaną w domu (przy założeniu najbardziej ekstremalnych warunków).

Pamiętajmy, że dokonane w ten sposób obliczenia to jedynie szacunek. Najlepiej zrobimy powierzając wybór konkretnego modelu specjalistom.

Ekologiczny kominek. Jak wybrać?
W dobie coraz poważniejszych problemów z jakością powietrza, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę również na to, ile zanieczyszczeń kominek emituje do atmosfery. Zwłaszcza, że w 2022 roku w życie wejdą unijne przepisy uchwalone w ramach dyrektywy Ecodesign regulujące parametry urządzeń grzewczych. Te, które nie spełnią wymagań, nie zostaną dopuszczone do użytku. W większości województw takie obostrzenia istnieją już dziś. By z kominka móc korzystać legalnie, wybierajmy modele posiadające odpowiednią deklarację.

100% oferty Hitze spełnia wymogi Ekoprojektu, więc nie musisz sprawdzać danych by mieć pewność, że podjąłeś dobrą decyzję.

W razie wątpliwości porozmawiaj z naszymi doradcami:

+48 800 880 030
k.styczen@stalko.com

 

pl_PLPolski