Kominek w nowoczesnym wnętrzu - jak dodać urok przestrzeni

Kominek to punkt centralny i miejsce spotkań nie tylko w sercu salonu. Trudno nie poświęcić mu uwagi na etapie designu, bowiem będzie przykuwał wzrok gości i domowników. Bez względu na to, czy stawiasz na klasyczną, ceglaną inspirację, nowoczesny kominek elektryczny o minimalistycznym designie czy dekoracyjny kominek ozdobny nawet bez faktycznego aspektu grzewczego, to z pewnością chcesz wypełnić otoczenie elementami, które odzwierciedlą charakter wnętrza. Możesz zdecydować się ozdobić palenisko ukochanymi dziełami sztuki, roślinami, kolekcją luster… albo zdecydować się na projekt DIY typu “zrób to sam” – na przykład odświeżenie nową warstwą farby. Bez względu na obserwowane tablice Pinterest, inspiracje wypełniające Instagram, Twój osobisty styl i poziom ambicji warto przyjrzeć się temu, jak wnętrza z kominkiem realizują designowe aranżacje i na co zwrócić uwagę.

Kominkowe inspiracje – dobre praktyki

Na początek trochę porad ogólnych, choć na pierwszy rzut oka niekoniecznie oczywistych. Do przestrzeni nad kominkiem warto wybrać wazony, dzieła sztuki i elementy rzeźbiarskie, które pasują do Twojego stylu projektowania. Bywa, że kominek pełni funkcję podstawki pod telewizor, wobec czego warto wymyślić kreatywne sposoby na odwrócenie uwagi od ekranu wtedy, kiedy nikt z niego nie korzysta. Nie zapominaj, że wnętrze kominka ozdobnego nie musi być zarezerwowane dla polan – możesz wybrać dekoracyjny wzór płytek, a następnie wypełnić go roślinami, książkami, lampionami albo wykorzystać kandelabry. W przypływie inspiracji powstają najciekawsze aranżacje i eksperymenty nawet jeśli to tylko swego rodzaju imitacja. Inna otwarta, dodająca charakteru kwestia to pory roku – zmiana wystroju kominka to świetny sposób na wzbogacenie salonu od jesieni i Bożego Narodzenia aż po wiosnę i lato. Postaw na świąteczną zieleń i przytulne tekstury na świątecznym kominku oraz jasne odcienie i ożywcze, świeże kwiaty, gdy pogoda zacznie się ocieplać. A jeżeli w pomieszczeniu są inne źródła ciepła, takie jak kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe, zastanów się, jak kominek będzie współgrał z nimi pod względem funkcji i estetyki. Bogaty asortyment, możliwości personalizacji i fachowe doradztwo w HITZE to gwarancja braku konieczności skomplikowanych przebudów – ale o tym za chwilę.

Nowoczesne aranżacje kominkowe

Skupiające się na prostocie, oszczędności, funkcjonalności i unikaniu nadmiernych ozdób podejście do projektowania wnętrz nie wychodzi z mody i utrzymuje swoją popularność. Współczesne trendy designu wnętrz często podkreślają minimalistyczne rozwiązania, które nadają przestrzeniom elegancję, wrażenie spokoju i nowoczesny charakter. Ważna kwestia to oczywiście sam budulec, czyli to, co zostało wykorzystanie do wykończenia wokół kominka. Z pewnością mieszczą się tutaj szklane panele, stal nierdzewna, biały marmur i nieco mniej oczywisty beton – wszystkie mogą nadać wnętrzu nowoczesny charakter. Cóż, podsumujmy jeszcze bardziej praktycznie: na wszelkie eklektyczne dodatki może przyjdzie jeszcze czas, gdy zechcesz zmienić koncepcję, kto wie?

Rozważ zabudowanie kominka w ścianę lub mebel, co nada pomieszczeniu schludny, nowoczesny wygląd. Możesz również zintegrować półki lub szafki wokół kominka, aby uzyskać dodatkową funkcjonalność. Podczas całego procesu projektowania i wdrażania aranżacji stosuj stonowane, neutralne kolory takie jak szarości, beże, biele i czernie. Uzupełnij aranżację o nowoczesne oświetlenie, które podkreśli atmosferę. W kwestii oświetlenia warto zapoznać się z parametrem znanym jako temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K) – z pewnością trafisz na nią przeglądając sklepowe półki. Barwa neutralna jest bardziej zrównoważona, bliska naturalnemu światłu dziennemu i chętnie wybierana w salonach i sypialniach, gdzie chodzi o zachowanie równowagi między przytulnością a funkcjonalnością. Możesz użyć designerskich lamp sufitowych, podłogowych lub stołowych, a także rozpatrzyć dyskretne listwy LED, których na rynku jest istna obfitość. Generalna reguła to prosta, funkcjonalna dekoracja i unikanie zbyt wielu ozdobnych elementów wokół kominka. Wierzcie nam – piękna, czysta wizja płomienia broni się sama.

Dlaczego minimalizm? Integracja wnętrza z kominkiem

Czy styl minimalistyczny kłóci się z ciepłem domu? Cóż, uważamy, że nie. Chłód zwykle kojarzony z owym minimalizmem ze względu na neutralne kolory i jak najmniejszą ilość elementów można zrównoważyć uzyskując wizualną harmonię, która przekłada się na relaks. Minimalistyczny design jest uniwersalny i łatwo dostosowuje się do różnych stylów życia i preferencji estetycznych. Jest ponadczasowy i może przetrwać zmieniające się trendy. Wreszcie prosta i schludna przestrzeń – w niejakiej opozycji do zimnej i chirurgicznej, bo wcale takiej nie proponujemy – może przyczynić się do poprawy samopoczucia i redukcji stresu. Wszak nie od dziś wiadomo, że brak nadmiernych bodźców w otoczeniu pomaga w skoncentrowaniu się na tym, co istotne tak przy pracy, jak i podczas wypoczynku.

Nowoczesne kominki – atuty i design

Porady dotyczące designu pomagają zrozumieć, jakie elementy estetyczne i stylistyczne będą pasować do ogólnego wystroju wnętrza. To z kolei krok w kierunku świadomego podejścia do wyboru samego urządzenia, które nie tylko spełni funkcje techniczne, ale również harmonijnie wpisze się w ten design. Często ogólne trendy wnętrzarskie krążą nam gdzieś z tyłu głowy i wymagają krystalizacji. Wszystkie specyfikacje, parametry techniczne i uwagi funkcjonalne znajdziesz na stronach produktów w HITZE w menu Kominki.

Kominek z płaszczem wodnym

W HITZE zadbaliśmy o to, aby kominki z płaszczem wodnym były dostępne w prostym designie. Mogą uzupełniać wnętrza minimalistyczne, nowoczesne, klasyczne lub rustykalne. Szklane i metalowe panele to lekkość, a wybór przezroczystości lub matowości zapewnia interesujące efekty wizualne. Często spotkasz tutaj znane formy geometryczne takie jak prostopadłościany czy sześciany, ale i mniej oczywiste, asymetryczne formy. Efekt czystej szyby zapewnia specjalnie przygotowana kurtyna, zatem nie ma tu mowy o utrudnieniach w sprzątaniu.

Kominek wolnostojący

Właściwie powinniśmy umieścić je na szczycie listy z uwagi na ich rosnącą popularność. Jest tak, ponieważ częste obawy przy wyborze kominka dotyczą zarówno instalacji, jak i designu w sytuacjach, gdy nasze miejsce projektowe jest zwyczajnie ograniczone. Wszak nie chcemy oglądać we wnętrzu szpecących elementów grzewczych albo doprowadzić do sytuacji, w której zbyt duży lub zbyt mały kominek wywoła efekt niedopasowania. Tak jak w przypadku poprzedników, kominki wolnostojące, szczególnie z serii LEGNO i LUPO, to gwarancja zachowania czystości i przejrzystości nawet przy częstym użytkowaniu. Z uwagi na niewielkie, funkcjonalne wymiary warto postawić na nie wybierając design industrialny. Coraz chętniej stawiają na nie posiadający domki letniskowe czy zamieszkujący kamienice i miejskie mieszkania.

Kominek gazowy

Kominki gazowe z asortymentu HITZE sprawdzą się z industrialnym wystrojem miejskiego mieszkania, na przykład z obudową stworzoną za pomocą szklanej przegrody. Linia kominków gazowych Calma HITZE z wykorzystaniem szkła neoclear wiodącego japońskiego producenta Nippon Electronic Glass to dwustronna, polerowana powłoka z efektem antyrefleksyjnym, co eliminuje obawy o przejrzystą wizję płomienia.

Kominek dwustronny i kominek narożny

Doświadczenie zespołu HITZE podpowiada, że kominki dwustronne i kominki narożne to kwestia często powiązana z dość precyzyjną, wstępną koncepcją na design. Nie oznacza to jednak, że atut zmienia się tutaj w ograniczenie montażowe i że nie ma mowy o elastyczności. Wręcz przeciwnie – kominki narożne często trafiają do wyjątkowo nieustawnych pomieszczeń albo na granice kuchni, salonów i sypialni.Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie można je umieścić jako centralny element dzielący przestrzeń na dwie części. Mogą być stosowane w salonach, jadalniach czy nawet między dwoma pomieszczeniami, aby stworzyć efektowny widok przez przeszklone strony kominka, dla znalezienia optymalnego zastosowania niewykorzystanego kąta w pomieszczeniu i wszędzie tam, gdzie głównym czynnikiem jest ergonomia.

Okej, mamy już pewne podstawy! Garść designerskich ciekawostek z pewnością przyda się tak w rozmowie ze znajomymi, jak i w ogólnym rozeznaniu w kwestii tego, czego poszukujesz i z czego z pewnością zechcesz zrezygnować. Stąd niedaleko już do integracji z automatyką budynkową i smart home. Podczas gdy porady dotyczące designu skupiają się na aspektach estetycznych, to warto pamiętać, że równie ważne są kwestie techniczne i funkcjonalne. Ostateczny wybór HITZE zawsze uwzględnia zarówno atrakcyjność wizualną, jak i spełnienie wymagań użytkowych. Więcej pomysłów znajdziesz w dziale Inspiracje i menu Strefa Klienta na stronie sklepu internetowego HITZE.

pl_PLPolski